Vyrábí psí a kočičí límce z textilu, fungují i jako polštářky

  9:48
Nemocní nebo zranění psi dostávají po operacích většinou plastové límce, aby si rány neškrabali či nevykusovali. Znamená to pro ně mnohdy velké nepohodlí. V Plzni ale vymysleli alternativní a mnohem přívětivější řešení, a to textilní límce. Fungují i jako polštáře, na kterých si zvířata mohou odpočinout.

Límce z textilu jsou pro zvířata mnohem příjemnější než ty z plastu. Vyrábí je Pavla Málková. | foto: Archiv Pavla Málková

„Své svěřence jsem mimo čipování, očkování a ošetřování proti vnitřním i vnějším parazitům začala i kastrovat. K tomu bohužel patřil pooperační plastový límec. Bylo to trápení pro pejsky i pro mě. Pejsci Robin a Johny si bohužel ránu po kastraci plastovým límcem ošklivě pohmoždili, k tomu ho měli neustále plný sněhu. Tehdy přišel impulz akutně objednat textilní límce,“ popisuje svoji zkušenost Pavla Málková.

Dozvěděla se o nich z příspěvků spolku Doggoland. „Pejsci mají komfort, pohodlí při pohybu i odpočinku, rány se krásně hojí, v zimě nemají límec plný sněhu a pejsci už nejsou ve zbytečném stresu,“ chválí Málková, která zajišťuje dočasnou péči pro opuštěná zvířata.

Límce byly primárně vyvíjené pro psy, ale postupně si o ně začali říkat i majitelé koček, a tak se přizpůsobily i pro kočičí pacienty. Páníčci je mohou svým zvířatům dávat v několika situacích. „Jednak jsou to pooperační stavy, kdy je pacienti nosí řádově týdny až měsíce. Další skupinu pak tvoří alergická zvířata, u nichž majitelé řeší vykusování a vylizování kůže. V těchto případech je leckdy třeba trvalé nošení límce, tedy klidně i doživotně,“ vysvětluje Veronika Cholinská, spolumajitelka firmy, která límce vyvíjí.

Kromě toho, že brání kontaktu s ránou, mají oproti plastovým límcům řadu výhod. „Asi vůbec nejdůležitější je, že si zvíře může v klidu odpočinout, protože límec funguje jako polštářek. Dále nebrání v příjmu potravy a tekutin, neomezuje v prostorové orientaci, funguje jako prevence vzniku zapařenin a také nezesiluje okolní zvuky jako klasický trychtýř,“ sděluje Cholinská s tím, že životnost límců je velmi dlouhá.

„Vyrábíme je z odolného a voděodpudivého materiálu, takzvané kočárkoviny. Ta je velmi praktická na údržbu, v případě běžného znečistění ji stačí pouze otřít. Límec tak pacient může v průběhu života využít opakovaně, máme řadu pacientů, kteří jej užívali měsíce i roky bez nutnosti jakékoliv úpravy,“ doplňuje.

Zájem o nové límce neustále roste. „Asi největší nárůst zájmu poslední dobou pozorujeme ze strany veterinárních lékařů – lidé se na naše produkty ptají a sami je žádají, aby je místo klasických plastových límců ve svých ordinacích nabízeli,“ dodává.