Najatí řidiči chtěli pašerákům ukrást tabák, prozradil je nejspíš lokátor

  14:04
Policisté zadrželi u Plzně dva cizince, kteří přes Českou republiku převáželi nelegální tabák. Upozornil na ně anonym, který udal jejich polohu a tvrdil, že v návěsu ukrývají zbraně. Jak se ukázalo, najatí řidiči se po cestě rozhodli tabák ukrást, ale netušili, že pašeráci do kamionu umístili GPS zařízení.

Pašeráci ukryli do kamionu lokalizační zařízení a sledovali, kde se zásilka s tabákem nachází. | foto: Policie ČR

Plzeňským policistům zavolal anonym minulý čtvrtek ve večerních hodinách. Tvrdil, že viděl dva muže, jak nakládají do kamionu hnědé krabice.

„Jedna z nich jim měla upadnout na zem a z ní měly vypadnout nějaké zbraně a pistole,“ přiblížila tvrzení neznámého oznamovatele policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Anonym dále policistům přesně popsal, že kamion jede po dálnici D5 ve směru od hraničního přechodu s Německem na Plzeň.

Policejní hlídky včetně zásahové jednotky opravdu kamion na dálnici spatřily a u sjezdu na Ejpovice ho zastavily.

Fotogalerie

Při prvotním ohledání návěsu policisté zjistili, že se v něm nachází velké množství neoznačených krabic. Kvůli podezření, že v nich opravdu mohou být zbraně či jiné nelegálně držené a pašované věci, vůz zadrželi. Druhý den pak na základě příkazu plzeňského okresního soudu tahač a návěs prohlédli, o pomoc požádali i kolegy z Generálního ředitelství cel a jejich psy.

Pes vycvičený na vyhledávání zbraní sice nic nenašel, ale pes se specializací na tabák ano. Velkokapacitní mobilní rentgen pak ukázal, že se v krabicích rozhodně nachází něco jiného než čisticí prostředky uvedené v převozních dokladech.

„V návěsu se našlo přes osm tisíc balení pašovaného tabáku. Únik na spotřební dani byl vyčíslen na téměř milion korun,“ sdělila Raindlová.

Následné vyšetřování ukázalo, že čtyřicetiletý a dvaačtyřicetiletý cizinec se domluvili s pašeráky tabáku, že jim zboží převezou přes Českou republiku do jiných zemí. Po cestě je ale napadlo, že by si mohli tabák nechat, prodat ho a peníze si rozdělit.

Policistům je pak patrně udali sami podvedení pašeráci. Nasvědčuje tomu fakt, že si zásilku hlídali. „Pašeráci přidali do krabic lokalizátor, který sledoval, kam kamion jede,“ uzavřela Raindlová.

Oba zadržené cizince policie obvinila z porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží. Hrozí jim až pět let vězení.

Autor: