VIDEO: Park u Ježíška v Plzni má nové žulové schodiště a osvětlení

  15:00
Park u Ježíška v Plzni na pravém břehu Radbuzy se dočkal nových přístupových cest a několika dalších vylepšení. Přibyly lavičky, herní prvky pro děti, stromy a keře. Nejvýraznější změnou je 82 metrů dlouhé žulové schodiště a nové veřejné osvětlení.

Do parku se nyní lidé dostanou ze Slovanské třídy po schodišti podél jižní strany Mikulášského hřbitova a dál po cestě dojdou až na stezku pro pěší s cyklisty u řeky.

Nejvýraznější změnou proti dřívějšímu stavu je především 82 metrů dlouhé žulové schodiště u hřbitova a nově vybudované veřejné osvětlení.

V rámci úprav byly v oblasti provedené sadové úpravy včetně vysázení stromů a keřů a instalované herní prvky pro děti a doplněny lavičky. 

Poslední vylepšení oblasti parku je součástí dlouhodobého plánu na celkovou revitalizaci poměrně oblíbené lokality. „O tom, že jde o atraktivní místo, svědčí mimo jiné i to, že si park pro vybudování své scény pod širým nebem letos již podruhé vybral letní plzeňský festival Divadelní léto,“ řekl plzeňský primátor Martin Baxa.

Nové schodiště má po stranách žulou obložené zídky, ve kterých je zabudované osvětlení.

„V dolní části na schodiště navazují nové chodníky s mlatovým povrchem a žulovou mozaikou. Kvůli příkrosti svahu nebylo možné zbudovat vedle schodiště rampu pro kočárky či vozíčkáře,“ uvedl náměstek primátora Pavel Šindelář.

Stavbu provedla firma ISKOM. Zahájila ji v červenci loňského roku. „Vzhledem k terénním podmínkám byla náročná. Materiál na schodiště musel být dopravován ručně. Jen pro představu, na stavbu bylo použito 68 tun žulových výrobků, 3678 tun betonu a 6,5 tuny oceli,“ sdělil majitel společnosti Václav Tolar. Celá akce stála zhruba 15 milionů korun.

Jednalo se o jeden z aktuálních velkých městských projektů, které počítají s úpravami plzeňských parků a rekreačních míst. „Dalšími akcemi jsou rozšíření parku Zemník na Košutce a druhá etapa revitalizace Lochotínského parku. Město na všechny tyto projekty vyčlenilo celkem 34 milionů korun,“ řekl náměstek pro životního prostředí Michal Vozobule.