Bývalý železničář pomohl parašutistům, nacisté popravili celou jeho rodinu

  8:20
Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaklepali u dveří domu bývalého železničáře a odbojáře Václava Stehlíka v Rokycanech. Bylo jen pár hodin poté, co 29. prosince 1941 oba parašutisté z operace Anthropoid seskočili z letadla u Nehvizd. Za poskytnutou pomoc zaplatila životem celá Stehlíkova rodina. Od popravy uplynulo 78 let.

Václav Stehlík pomohl v prosinci 1941 dvěma parašutistům. Gestapo popravilo nejen jeho, ale i manželku Růženu, syny Václava a Františka a dceru Josefínu s chotěm. | foto: Archiv Jaroslava Čvančary

„Přinášíme pozdrav od Hradeckého,“ pronesli výsadkáři. Stehlík dobře věděl, že jde o domluvenou šifru. Se zpravodajským odborem v Londýně totiž spolupracoval jeho přítel a někdejší sociálně demokratický poslanec František Němec. Ten poskytl důležitý kontakt i tajné heslo.

Stehlík oba vojáky pustil dovnitř a poskytl jim úkryt. Protože si Gabčík při seskoku zranil nohu, zajistil ošetření u místního lékaře Zdenko Čápa. „Je to distorze (pozn. red.: vyvrtnutí) hlezenního kloubu a bez rentgenu nemohu vyloučit zlomeninu,“ sdělil jim doktor diagnózu. Pacient od něj dostal sádrový obvaz s podpatkem.

Poté se muži přesunuli do Plzně k někdejšímu vrchnímu kriminálnímu inspektorovi policie Václavu Královi.

V dubnu našli azyl v Rokycanech i další parašutisté, konkrétně Ludvík Cupal a Vojtěch Lukaštík z operací Tin a Intransitive. Po jejich odchodu došlo údajně v rodině k dramatu. 

V domě bydlela také Stehlíkova dcera Josefína s manželem Františkem Mareškou. Ten se prý v květnu vydal na nejbližší četnickou stanici, kde své příbuzné udal. Zpráva se nakonec dostala až na plzeňské gestapo, které 23. května ráno rodinu zatklo. 

Po atentátu se rodina ocitla na černé listině

Podle historika a publicisty Jaroslava Čvančary je však tato verze příběhu nepravděpodobná. Ke stejnému názoru se kloní také archivář Vojtěch Šustek.

Před 75 lety ohně naváděly spojence na Škodovku, bomby ale padaly vedle

Shodují se, že rodinná zrada je pravděpodobně smyšlenkou protektorátních policistů, kteří možná sami Stehlíkovy zatkli a na Marešku posléze svalili vinu.

Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se Stehlíkovi okamžitě ocitli na černé listině. Všichni byli zatčeni a odsouzeni k trestu smrti.

Stali se tak prvními oběťmi heydrichiády. Osmadvacátého května 1942 byli na lobezské střelnici popraveni Václav Stehlík, manželka Růžena, synové Václav a František a dcera Josefína s chotěm.

Podle svědectví, které zaznamenal Čvančara, kladl sedmnáctiletý František odpor a německé vojáky prosil, aby jeho maminku ušetřili. „Dva gestapáci ho proto přidrželi a třetí mu vpálil kulku do týla,“ stojí ve výpovědi. 

Tragickou událost připomíná na místě pomník obětem heydrichiády, jehož autorkou je Marie Uchytilová.