Panasonic se chystá přijmout dva tisíce lidí na výrobu tepelných čerpadel

  15:52
I když někteří analytici mluví o recesi, trh práce v Plzeňském kraji prozatím takové indicie nepřináší. Měla by k tomu přispět i firma Panasonic, která oznámila, že hodlá přijmout přes dva tisíce zaměstnanců. Sedmdesát procent z nich budou kmenoví.

Uvedl to při nedávné návštěvě představitelů Plzeňského kraje a zástupců Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje přímo ve firmě generální manažer pro oblast lidských zdrojů Michal Batelka. Návštěva se týkala diskuse nad iniciativou kraje, která by měla vést k propojení absolventů technických oborů v regionu s místními významnými zaměstnavateli.

Společnost Panasonic AVC Networks Czech s.r.o. se po loňském přesunu výroby televizorů z Plzně specializuje na výrobu tepelných čerpadel a na jejich kompletní vnitřní jednotky vzduch-voda Panasonic Aquarea. Poté, co loni opustilo plzeňskou pobočku firmy kolem tisícovky pracovníků zaměřených na výrobu televizorů, zde nyní pracuje zhruba šest stovek lidí.

Podle informací vedení společnosti, s kterými seznámilo zástupce kraje, nabral Panasonic po omezení výroby televizorů dech a razantně rozšiřuje výrobu čerpadel. Do poloviny roku 2026 proto hodlá rozšířit a navýšit výrobu až na 500 tisíc kusů čerpadel a nabrat o více než dva tisíce nových zaměstnanců víc.

Plzeňský kraj je podle firmy ideálním prostředím pro investory především díky své blízké poloze do západní Evropy, možnostem získání nových absolventů ze Západočeské univerzity v Plzni a bezpečnostní stabilitě regionu.

V příštích měsících budou v Panasonicu nejvíce potřebovat operátory finálních linek a pracovníky pro obsluhu strojů a zařízení, jako jsou páječi, seřizovači a údržbáři. Společnost si také chce své zaměstnance odborně proškolit, a to včetně jazykové přípravy.

„To, že se firma sama snaží aktivně získat zaměstnance včetně proškolení ve skills centrech, bych chtěl ocenit, protože je to jediná oboustranně efektivní cesta, jak co nejrychleji rozjet výrobu a na druhou stranu usnadnit lidem cestu získat zaměstnání,“ uvedl hejtman Rudolf Špoták.

Tématem vzdělávání se zabývá i ministerstvo práce a sociálních věcí. Pro zlepšení situace na trhu práce dává dohromady eshop rekvalifikací. Aktuálně se naplňuje jeho obsah. V uplynulých týdnech obdržela vzdělávací zařízení dopis od ministra Mariana Jurečky s výzvou, aby se do eshopu registrovali. Reagoval tak na fakt, že Česká republika je v mezinárodním porovnání podle nejnovějších šetření na posledních místech, pokud jde o ochotu se vzdělávat.

Hlavní účel je tedy motivovat lidi, aby si průběžně doplňovali své znalosti a dovednosti. „Momentálně tedy oslovujeme poskytovatele kurzů, aby se do eshopu přihlásili,“ sdělila ředitelka odboru zaměstnanosti Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Plzni Pavla Janovská.

Připomněla i to, že na rozdíl od celorepublikových čísel za leden, která naznačují, že po pěti letech je víc lidí bez práce než volných míst, v Plzeňském kraji je stále více volných míst.