Plzeň od ledna uzavře pro osobní auta Šumavskou a Goethovu ulici

  9:42
Velká změna čeká motoristy v centru Plzně. Od 4. ledna se pro osobní automobilovou dopravu uzavře Šumavská ulice vedle hlavního vlakového nádraží. Důvodem je zklidnění místa, kterým denně procházejí tisíce lidí, a zlepšení plynulosti veřejné dopravy. Motoristé nebudou moci vjet ani do Goethovy ulice.

Plzeňská radnice omezí provoz přes Šumavskou ulici u vlakového a autobusového nádraží pro osobní automobilovou dopravu. (29. 3. 2019) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Pro Plzeň to bude po mnoha letech výraznější posun ke zklidnění automobilového provozu v centru města.

Zástupci radnice oznámili, že od 4. ledna bude uzavřen průjezd Šumavskou ulicí u hlavního nádraží a Goethovou ulicí od Kopeckého sadů k Americké třídě. Změna pomůže chodcům a přispěje k plynulosti veřejné dopravy.

Fotogalerie

Ohlášené omezení provozu ve dvou ulicích je předehrou k plánovanému zklidnění Americké třídy. To se může odehrát už v příštím roce, ale pravděpodobnější je patrně rok 2021.

Rozhodnutí uzavřít průjezd Šumavskou ulicí souvisí s tím, že jí procházejí denně tisíce lidí mezi zastávkami městské hromadné dopravy a hlavním nádražím.

„Oblast východu z nádraží se stala naprosto klíčovým místem pro veřejnou dopravu v Plzni. Rozhodli jsme se zde dát přednost veřejné dopravě před osobní automobilovou dopravou,“ prohlásil náměstek primátora pro dopravu Michal Vozobule.

Podle zástupců města oblastí prochází denně v průměru kolem 20 tisíc cestujících. Šumavskou ulicí přitom projíždí každý den zhruba šest tisíc automobilů. Vozobule připomenul, že se připravuje komplexní úprava oblasti křižovatky ulic Sirkové a Šumavské.

„Celá křižovatka bude prostupná po přechodech pro chodce. Součástí bude také posunutí tramvajových zastávek blíž k nádraží, budou zrušeny vstupy do podchodu a tím se celý ten přestupní uzel semkne a bude bezpečnější,“ konstatoval.

Generální ředitel dopravních podniků Jiří Ptáček uvedl, že omezení provozu v Šumavské ulici veřejné dopravě prospěje. Upozornil, že ulicí vede šest linek městské hromadné dopravy.

„Po otevření podchodu od nádraží tam došlo k obrovskému nárůstu pohybu chodců. Z hlediska bezpečnosti bylo zklidnění nezbytné,“ řekl.

Problematická je pro dopraváky také situace v Goethově ulici. „Řidiči ji využívají jako zkratku z Anglického nábřeží ke kruhovému objezdu na Americké třídě. Vytvářejí nám tam špunt a vzniká pak zpoždění vozů, které se přenáší dál do naší sítě. Ulicí vede pět linek a denně na nich projede téměř pět stovek spojů,“ upřesnil Jiří Ptáček.

Dalším důvodem ke zklidnění Goethovy ulice je zlepšení podmínek pro přestupování cestujících směrem k fakultní nemocnici. Do Goethovy ulice se totiž přesune zastávka, která je dnes u budovy Západočeského muzea. Tím se přiblíží zastávkám na Americké třídě.

Vozidla MHD nabírají v Šumavské ulici zpoždění

„Zkrátíme přestupní vzdálenost o přibližně 160 metrů a zlepšíme tak podmínky pro zhruba pět tisíc cestujících, kteří se tam denně pohybují,“ popsal Ptáček.

Zdůraznil, že v celém koridoru od Šumavské ulice po křižovatku U Práce mají vozidla hromadné dopravy značné potíže a nabírají velká zpoždění.

„Ve špičce po Americké třídě projede každou hodinu šedesát spojů. Zpoždění, která zde vozy nabírají, se pak nedaří vyrovnávat ani na konečných,“ sdělil. Šéf dopraváků doufá, že omezování automobilové dopravy v oblasti bude pokračovat.

Kvůli bezpečnosti zastaví průjezd osobních aut Šumavskou ulicí (1. 4. 2019)

Zklidnění Americké třídy si současná koalice, která řídí radnici, napsala do programového prohlášení. Počítá se s tím, že auta nebudou moci projíždět úsekem mezi Škroupovou a Resslovou ulicí. Zároveň lidé z vedení města chtějí pro osobní automobily uzavřít Wilsonův most přes Radbuzu.

Michal Vozobule prohlásil, že jako první zřejmě padne verdikt o omezení provozu v západní části Americké třídy a později pak také o zavření průjezdu přes most.

„Vedeme debatu o úpravách, jako jsou například rozšíření chodníků, doplnění stromořadí a řešení otázky odbočovacích pruhů,“ vysvětluje náměstek. Ten doufá, že zastupitelé o zklidnění provozu mezi Škroupovou a Resslovou ulicí rozhodnou v první polovině roku.

„Předběžně máme kladná stanoviska zástupců odborných složek města, ale i policie, kteří to v minulosti doporučovali jako opatření, které je ve veřejném zájmu,“ řekl.

V Plzni se pro auta uzavře Goethova ulice (modrý bod) a Šumavská ulice (červený bod).

V Plzni se pro auta uzavře Goethova ulice (modrý bod) a Šumavská ulice (červený bod).