Orli sežrali otrávenou návnadu, lidé posílají peníze na odhalení traviče

Otřesný případ čtyř uhynulých orlů mořských na Klatovsku zvedl ze židle půl republiky. Stovky lidí volají a píší pracovníkům plzeňské záchranné stanice, nabízejí pomoc při vyšetřování případu a posílají peníze na odhalení pachatele. Pitva dravců již prokázala, že orli sežrali otrávenou návnadu.

Jeden z otrávených orlů mořských. Pták uhynul v nervové křeči se zatnutými pařáty | foto: DES OP

Mrtvé ptáky našli ochranáři o víkendu kousek od hnojiště uprostřed ohradníkem obehnané pastviny pro skot pod Velkým Borem na Klatovsku. Kromě hnoje tam ale někdo vyvážel nelegálně i zbytky z jatek, proto se tam orli naučili létat.

„Čtyři majestátní králové nebes s rozpětím křídel přes dva metry uhynuli v nervové křeči se zatnutými pařáty, sedící na patách s poloroztaženými křídly a skloněnou hlavou,“ napsal s pocitem marnosti, vzteku a beznaděje Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.

Informace se okamžitě začala šířit médii a sociálními sítěmi a případ doslova zvedl ze židle půl republiky.

„Za sedmadvacet let činnosti jsem nikdy nezažil tak obrovskou vlnu solidarity a podpory jako dnes. Každý den dostáváme desítky e-mailů a nabídek spolupráce i podpory napříč republikou. Na náš spolkový účet přišlo neuvěřitelné množství peněz na vyšetřování případu a dopadení pachatele. Velice si takové podpory vážíme. Je to pro nás a všechny další dotčené strany obrovský závazek,“ přiznává Makoň.

Pitva všech čtyř orlů mořských potvrdila to, o čem byli ochranáři přesvědčeni. Že zvláště chráněné a kriticky ohrožené ptáky někdo otrávil.

„Byli odebrány vzorky na toxikologickou analýzu a určen druh otrávené potravy. Už podle RTG snímků bylo patrné, že orli pozřeli velké množství zbytků jateční drůbeže a že o předloženou otrávenou návnadu byl mezi dravci velký zájem,“ popisuje Makoň.

Vysvětlil, že čerstvé vnitřnosti z krocana napíchané jedem a servírované na hromadě hnoje v době, kdy všude ležel sníh, byly pro orly neodolatelnou potravní nabídkou. Proto se také na lokalitě našli pouze čtyři orli, jelikož u krmení byli první a nikoho jiného k němu už nepustili.

„Tím je rovněž také jasné, že otrávená návnada musela být na místo cíleně umístěna v době sněhové pokrývky a za bílého dne,“ domnívá se. Podle něj se těla našla u hnojiště, kam běžně lidé nechodí.

Mezi otrávenými dravci jsou dvě samice

Dobu, kdy pachatel umístil otrávenou návnadu na hnůj a kdy ji ptáci sežrali, ochranáři odhadují na sedm dní před nálezem. Mezi otrávenými ptáky jsou dvě samice. Pohlaví u zbývajících dvou dravců  určí laboratoř. Do dvou týdnů budou také výsledky vzorků odebraných z místa. 

O jaký jed se jednalo, zatím není jasné. Makoň je ale přesvědčený, že se jedná o karbofuran, což je jeden z nejjedovatějších karbamátových pesticidů.

Dnes je už situace a stav na lokalitě úplně jiný. Uživatel pozemku hromady živočišných produktů překryl zeminou, hnojiště změněné na kompost přeházel a lokalitu poupravil.

Kromě ochranářů se případem zabývá také policie.  „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat. Případ dále prověřují policisté z oddělení hospodářské kriminality,“ sdělila policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Podle Makoně nejde v této oblasti o ojedinělý úhyn orlů mořských a podobné kauzy tu mají svoji tradici.