Dívky se nepřipojovaly k online výuce, rodiče záškolaček vyšetřuje policie

  14:30
Téměř 300 vyučovacích hodin zameškaly dvě sestry z Tachovska, které se neúčastnily online výuky na základní škole. Policisté nyní podezírají rodiče, že jim umožnili vést zahálčivý život.

„Policisté z obvodního oddělení v Hrádku se zabývají případem ohrožování výchovy dítěte,“ potvrdila tachovská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Obě nezletilé dívky, které navštěvují základní školu, se ve druhém pololetí školního roku 2019/2020 a v následujícím prvním pololetí školního roku neúčastnily online výuky.

„Jedna z dívek má neomluvených 146 hodin a druhá 149 hodin,“ upozornila Jiroušková.

Policisté nyní prověřují, zda jim rodiče, osmatřicetiletý otec a o osm let mladší matka, neumožnili svojí výchovou vést zahálčivý život. Za to jim hrozí vězení až na dva roky.

Jak řeší jednotlivé školy absence svých žáků, záleží na nich. Pokud je to potřeba, spolupracují s policí nebo s orgánem sociálně-právní ochrany dětí.

„Ze zjištění za uzavřený školní rok 2018/19 vyplývá průměrný počet zameškaných hodin na žáka 87,8 hodin, z toho připadá v průměru na každého žáka 1,1 neomluvených hodin. Pokud rozpočítáme neomluvené hodiny pouze na žáky, kteří měli neomluvené absence, vychází v průměru na každého žáka  40,7 hodin. To znamená, že neomluvené absence se týkají pouze menšího počtu žáků, u kterých je však tento problém značný,“ vysvětlil náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Doplnil, že prezenční návštěvy škol byly ve 2. pololetí 2019/2020 významně omezeny, s tím je potřeba počítat. „I tak ale uvedené údaje nevykazují žádný významný trend, za posledních několik let se příliš nezměnily. Je to víceméně konstantní,“ dodal.

Autor: