Ministryně spravedlnosti odvolala šéfku plzeňských žalobců, důvody tají

  10:54
Ministryně spravedlnosti odvolala šéfku Okresního státního zastupitelství v Plzni Antonii Zelenou. Důvodů je podle ní několik, neplnila například pokyny nadřízeného. Zelená může proti odvolání podat rozklad, o kterém bude znovu rozhodovat ministryně Benešová.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová rozhodla o odvolání šéfky Okresního státního zastupitelství v Plzni Antonie Zelené. | foto:  Petr Topič, MAFRA

O tom, že ministryně spravedlnosti Marie Benešová podepsala ve čtvrtek rozhodnutí o odvolání šéfky Okresního státního zastupitelství v Plzni, informovalo Právo.

Jaké jsou důvody nuceného odchodu Antonie Zelené, nechce nikdo blíže specifikovat. 

„Důvodů je několik, mimo jiné neplnila pokyny nadřízeného. Celkem jde o čtyři okruhy, které nebudu blíže uvádět,“ řekla ministryně Benešová Právu.

Také Antonie Zelená se odmítla vyjádřit. „Zatím nemám v ruce rozhodnutí o odvolání, proto nebudu nic komentovat. Vyjadřuji jen podiv nad tím, že ministryně poskytla informace z neveřejného jednání ještě předtím, než bylo doručeno účastníkům řízení,“ vyjádřila se MF DNES okresní žalobkyně.

K odvolání se nevyjádřila ani krajská státní zástupkyně Anna Maříková, která loni v říjnu návrh na odvolání Zelené podala.

„A žádné rozhodnutí mi do současné doby nebylo doručeno. Vzhledem k tomu, že nejsem účastníkem správního řízení, tak se k tomuto nemohu vyjadřovat,“ uvedla ČTK Maříková.

Antonie Zelená ani neodpověděla na otázku, zda se proti odvolání bude bránit podáním tzv. rozkladu. Na jeho podání je lhůta 15 dnů. O rozkladu by ale znovu rozhodovala ministryně Benešová.

„Předpokládám, že se bude bránit a podá ho, což bude mít odkladný účinek. Tedy že do doby, než o rozkladu rozhodnu, zůstane ve funkci,“ vysvětlila Právu ministryně spravedlnosti.

Zelená byla v čele okresního zastupitelství s přestávkami 15 let.