Odpočívka na D5 u Plzně pojme dvakrát víc kamionů, místa ohlídá systém

  15:32
Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo zrekonstruovanou a rozšířenou oboustrannou odpočívku Šlovice na dálnici D5. Nově vzniklo 72 parkovacích míst pro nákladní vozidla, celkem jich je 135. Šlovické odpočívky budou první v Česku, o jejichž obsazenosti se řidiči dozvědí předem.

„Je to jedno z prvních míst v České republice, kde jsme zcela přeorganizovali systém parkování, kamiony tu mohou stát na čtyřech plochách, mezi kterými jsou obslužné komunikace. Jsou tu samozřejmě parkovací místa pro osobní a dodávková vozidla i autobusy,“ vyjmenoval Jan Rýdl z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). 

„Pro děti je zde nová prolézačka, pro dospělé upravená hrazda, aby se při odpočinku mohli opravdu důkladně protáhnout,“ doplnil Rýdl.

Šlovické odpočívky budou první v České republice, které budou v řádu měsíců vybavené systémem pro sledování obsazenosti. Po jeho spuštění se budou počty volných míst zobrazovat na velkých informačních dálničních tabulích. 

Přímo na parkovišti pak řidiče povede nový navigační systém k volnému místu. Je to podobné, jako v řadě obchodních center, kde svítí nad volným parkovacím místem zelené světlo, nad obsazeným červené.

“Bude to premiéra v České republice. Spoléháme i na to, že řidiči kamionů komunikují mezi sebou vysílačkami a informace se mezi nimi ponese,“ poznamenal Rýdl.

„Výhledově budeme systémem osazovat i další parkoviště, aby řidiči nákladní dopravy měli on-line informace o stavu na jednotlivých parkovištích. Řidiči tak budou moci lépe plánovat přestávky na povinný odpočinek. Je to velký projekt na několik let. Víme, že u dálnic v České republice v současné době chybí 1 500 parkovacích míst pro nákladní vozidla,“ doplnil Rýdl. 

Na obou odpočívkách fungují i klasické čerpací stanice, které jsou v nájmu na pozemcích ŘSD. Řidiči v nich najdou i sociální zařízení. V plánech ale je, že kamioňáci budou mít v zadní části odpočívky vlastní toalety. Při přestavbě parkovišť už byly do těchto míst přivedené potřebné sítě.

Kolem dálnice jsou nově na obou stranách vystavěné 2,5 metru vysoké gabionové stěny. Řidiči, kteří v kabinách odpočívají a spí před další cestou, tak budou mít více klidu.

V příštím roce podobné rozšíření a úpravy čekají i čerpací stanici na D5 u Rokycan ve směru od Prahy na Rozvadov. 

Autor: