iDNES.cz

Boj o odvolané jednatele sušické nemocnice nekončí, ve hře je referendum

  9:46
Již třikrát vyšli obyvatelé Sušice na Klatovsku do ulic, aby protestovali proti odvolání jednatelů městské nemocnice, pod jejichž vedením se do zařízení vrátila plnohodnotná zdravotní péče. Nyní na protest proti jejich odvolání odcházejí z nemocnice lékaři. Odpůrci podepisují petici a jsou odhodlaní uspořádat referendum.

Boj o odvolané jednatele sušické nemocnice neustává. Obyvatelé Sušice podepisují petici za zrušení jejich odvolání. | foto: Jitka Kubíková Šrámková, MF DNES

Kvůli odvolání jednatelů městské nemocnice Václava Rady a Pavla Haise (Piráti) odcházejí z nemocnice lékaři. Už kvůli tomu nefunguje akutní chirurgie a hrozí další omezení péče.

Třikrát proti jejich odvolání protestovali obyvatelé města. Naposledy přišly tři stovky lidí před radnici v úterý, ještě než začalo pracovní zasedání zastupitelstva. Protože k žádnému posunu na zastupitelstvu nedošlo, jsou odpůrci odhodlaní uspořádat referendum.

Vedení téměř dvanáctitisícové Sušice verdikt měnit nechce. „Neustoupíme, rozhodnutí odvolat jednatele bylo správné,“ sdělil starosta Petr Mottl.

„Jsme pod tlakem nenávisti a výhrůžek na sociálních sítích. Pro mě, moji rodinu i ostatní zastupitele je to nepříjemná situace, podobnou jsem za 14 let nezažil. Politická kultura ve městě klesla hodně hluboko,“ sdělil Mottl, pro kterého je nepřijatelné, aby město dotovalo nemocnici vysokými částkami.

„Od září 2019 to bylo přes 56 milionů korun. To si město s rozpočtem 300 milionů korun nemůže dovolit,“ sdělil Mottl. Před protesty prý hřbet neohne.

Dění kolem nemocnice zřejmě ovlivnilo i výsledky krajských voleb v Sušici. Zatímco v roce 2016 ve městě získali Piráti v krajských volbách 3,04 procenta hlasů, o víkendu s přehledem zvítězili s 28,14 procenta hlasů.

Mottlova ODS, která je ve vedení města s ANO a Piráty, si pohoršila. I přesto, že letos vstoupila do voleb s TOP 09, získala v Sušici 17,77 procenta hlasů, tedy o téměř pět procent méně než v minulých volbách.

V kraji přitom ODS a TOP 09 získaly 21,23 procenta hlasů. ANO, které dostalo 18,98 procenta, si pohoršilo o téměř tři procenta. Po odvolání Piráta Haise z čela nemocnice se přitom čekal pravý opak.

„Za odvoláním je politický boj, kdy ODS a ANO nechce přiznat Pirátům úspěch. Hais je totiž na druhém místě kandidátky do krajských voleb,“ uvedla před volbami sušická opoziční zastupitelka a krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková z ČSSD.

V Sušici v krajských volbách zvítězili Piráti

Na otázku, zda výsledek voleb starosta Mottl nepovažuje za referendum o Sušické nemocnici, odpověděl, že se ze strany Pirátů jednalo o zneužití nemocnice v předvolebním boji. Uvedl to i přesto, že první tah patřil vedení města. To jednatele hlasy ODS a ANO odvolalo 14. září, tedy krátce před volbami.

V Sušici lidé podepisují petici za zrušení odvolání jednatelů Haise a Rady. Během 14 dnů se pod ní nashromáždilo 1 837 podpisů.

„Ve srovnání s peticí za záchranu sušické nemocnice z roku 2017, která měla 5 563 podpisů posbíraných za dva měsíce, je toto ještě větší síla,“ sdělila iniciátorka petice Zuzana Hrabá.

„Naše poslední šance je referendum. Problém nebude nasbírat podpisy, ale potom má starosta 90 dnů na svolání referenda, a po rozhodnutí referenda bude muset zasednout zastupitelstvo, které by mělo usnesení realizovat. Když bude starosta rychlý, bude to trvat dva až tři měsíce,“ popsala Stárková.

Má prý připravené tři otázky, tedy zda jsou lidé pro vrácení Haise a Rady do vedení nemocnice, jestli jsou lidé pro pozastavení budování sportovní haly za 130 milionů korun, aby zbyly peníze pro nemocnici, a další otázka se bude týkat rozsahu péče v nemocnici.

A jak to tam vypadá? „Vládne zde atmosféra nejistoty. Ta je přirozená, protože se střetly dvě vize. Jednak vize akutní nemocnice s lůžkovou chirurgií, internou, JIP a zařízením CT podle Rady a Haise. Proti ní stojí vize interního oddělení s lůžky následné péče a ambulantním domem,“ popsal situaci primář chirurgie Ondřej Krajník.

Starosta ale odmítl, že se chystá zrušení akutní péče. Jediným řešením podle něj je zařazení nemocnice v Sušici pod kraj. To se ale zřejmě nemůže se stávající sestavou lékařů podařit, protože část přišla za vizí malé rodinné nemocnice a ne obřího krajského holdingu sedmi nemocnic.

Třeba šéf interny Jakub Tocháček do Sušice zamířil právě z krajské Domažlické nemocnice.

Sušičtí demonstrovali za nemocnici (1. 10. 2020)

1. října 2020

zpět na článek