Domažlická nemocnice se mění na zařízení pro covidové pacienty

  14:56
Z Domažlické nemocnice se stala nemocnice zaměřená na pacienty s onemocněním covid-19. Počet lůžek pro covidové pacienty navýší o desítky. Pacienty s jinými zdravotními potížemi budou přebírat nemocnice v Klatovech, Stodu i Fakultní nemocnice v Plzni.

ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vedení Nemocnic Plzeňského kraje tak reaguje na skutečnost, že v Plzeňském kraji stále roste počet nakažených lidí, kteří potřebují hospitalizaci. 

Klienti jednotlivých nemocnic mají dál lékařské služby hledat tam, kde jsou zvyklí. Každá z nemocnic jim zajistí ambulantní i hospitalizační péči a případný transport na vhodné lůžko zajistí sanitkami. 

„V současném režimu nemocnic, kdy každá poskytuje veškerý rozsah covidové i necovidové péče, jsme na hraně kapacit. Zřízení specializované nemocnice s covidovou péčí umožní navýšit počet covidových lůžek minimálně o dalších 40,“ vysvětluje šéf krajských nemocnic Marek Kýhos. 

Tvrdí, že Domažlická nemocnice má pro svoji záchrannou misi nejlepší předpoklady včetně zkušeností s covidovou péčí z jarní i podzimní vlny pandemie. Domažlická nemocnice má v současnosti pro covidové pacienty vyhrazených 43 lůžek. Ta jsou nyní téměř obsazena.

Už v polovině tohoto týdne bude ale v Domažlicích covidových lůžek přes 80 a v dalších dnech podle potřeby až sto. Pět bude vybaveno umělou plicní ventilací a 15 neinvazivní dechovou podporou. Pokud se bude situace dál zhoršovat, může Domažlická nemocnice nabídnout až 152 covidových lůžek.

V rámci specializace Domažlické nemocnice na covidové pacienty tady byl už v sobotu zastavený příjem necovidových chirurgických pacientů k hospitalizaci.

„Chirurgické pacienty vyšetřujeme u nás v ambulanci, která funguje v nepřetržitém režimu. Pokud je potřeba zákrok s hospitalizací, zjistíme, zda je pacient covid pozitivní nebo negativní a podle toho bude hospitalizován u nás nebo v jiné nemocnici,“ řekl ředitel nemocnice Petr Hubáček. 

Na začátku tohoto týdne budou první necovidoví pacienti z Domažlic převezeni do jiných nemocnic. Uvolněných 20 lůžek bude využito pro covidové pacienty z Domažlicka, Klatovska, jižního Plzeňska a Tachovska. V dalších etapách budou uvolňována další lůžka Domažlické nemocnice.

Klatovská i Stodská nemocnice budou hospitalizovat covidové pacienty i nadále. Počet lůžek pro ně už ale nebudou navyšovat.