Auto rotovalo v kotrmelcích, řidič nechal zraněné bez pomoci. Dostal podmínku

  15:20
Plzeňský okresní soud potrestal podmínkou pětadvacetiletého řidiče, který ve vysoké rychlosti v prosinci 2021 havaroval u věznice na Borech. Po nehodě utekl, i když ve zdemolovaném autě zůstali zaklínění zranění spolujezdci.

Audi A4 vyletělo ve vysoké rychlosti ze své jízdní dráhy, rotovalo přes střechu do protisměru, ještě v letu přerazilo lampu pouličního osvětlení, zdemolovalo svodidla a nakonec prorazilo plot. Nehoda se stala 17. prosince 2021. | foto: HZS Plzeňského kraje

Soud uznal Martina Pavuka vinným z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a z neposkytnutí pomoci. Udělil mu dvouletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na zkušební dobu 3,5 roku.

„Zároveň musí obžalovaný zaplatit rodičům poškozených 400 tisíc korun za jejich zdravotní následky a za nemajetkovou újmu,“ řekl dnes soudce Josef Prach. Součástí je také trest zákazu řízení. Po vynesení rozsudku se na tváři obžalovaného objevil úsměv, protože mu hrozilo až pět let vězení.

Soudce vysvětlil, že nevyměřil vyšší trest, protože obžalovaný přiznal vinu a čin nijak nezpochybňoval, čímž přijal zodpovědnost. Rozsudek není pravomocný, Pavuk si ponechal lhůtu pro případné odvolání.

Vážná nehoda se stala před desátou hodinou večer 17. prosince 2021. Podle žalobce jel obžalovaný s vozem Audi A4 ve směru od Litic do centra Plzně. Ve vysoké rychlosti, minimálně 120 kilometrů za hodinu, po projetí zatáčkou nezvládl řízení a dostal se do částečného smyku.

Vyletěl z jízdní dráhy, auto rotovalo přes střechu do protisměru, v letu přerazilo lampu pouličního osvětlení, zdemolovalo svodidla a nakonec prorazilo kovový plot.

V autě cestovali čtyři lidé. Dva z nich, bratři z Plzeňska, zůstali ve voze zaklínění a vážně zranění. Pavuk ale z místa utekl. „Aniž by se přesvědčil, v jakém jsou spolujezdci zdravotním stavu, neposkytl jim pomoc,“ popsal státní zástupce. Stejně se zachoval i devatenáctiletý kamarád obžalovaného.

Policisté oba brzy vypátrali. Pavuk odmítl dechovou zkoušku a s policisty nespolupracoval. Mladý spolujezdec měl dechovou zkoušku pozitivní s výsledkem více než dvě promile alkoholu a orientační test na omamné a psychotropní látky vyšel také pozitivní, a to na amfetamin.

Starší ze zmíněných bratrů utrpěl při nehodě těžká zranění, zlomeniny, otřes mozku a klíční kost měl vykloubenou. Kvůli rozsáhlé fixaci pak byl více než šest týdnů omezený v běžném životě.

Jeho mladšího bratra záchranáři převáželi do nemocnice ve vážném stavu a s poruchou vědomí. Utrpěl také zranění mozku, potrhání vláken mozkové hmoty, pohmoždění plic, zlomeniny šestého až devátého žebra a měl natrženou slezinu. Po nehodě ho lékaři uvedli do umělého spánku, přidávali mu podpůrné léky. Ještě dnes trpí poruchami krátkodobé paměti, má nerovnoměrný intelektový výkon, má i zpožděné psychomotorické tempo.

Martin Pavuk se písemně přiznal a otci zraněných bratrů se dnes před soudem omluvil. Prozradil na sebe, že už v 18 letech přišel na rok o řidičský průkaz. Příležitostně si prý dá alkohol, ale drogy nebere. Žalobce ještě doplnil, že to není poprvé, kdy Pavuk odmítl odběr kve.

„Syn byl celou covidovou dobu na přístrojích v nemocnici. Následně potřeboval intenzivní péči, kdy jsem se u něj střídal s manželkou. Cvičili jsme s ním doma paměť, aby se vracel do reality, chodili po běžných místech, aby mu je připomněli. Mluvit uměl, ale nepamatoval si nic. Vždycky někdo s ním musel být doma,“ uvedl otec mladšího ze zraněných synů během výslechu na policii.

Autoři: ,