Chlapec zemřel při srážce s motorkou. Babičku, která šla s ním, soudí za nedbalost

  10:46
Na lavici obžalovaných u klatovského okresního soudu usedla sedmdesátiletá žena, kterou žalobce viní z usmrcení z nedbalosti. Seniorka přecházela se skupinkou dětí silnici. Zatímco tři chlapci přeběhli v pořádku, její vnuk se zastavil a srazila ho motorka. Na místě zemřel. Podle státní zástupkyně měla na školáka dávat větší pozor.

Tragická nehoda se stala u obce Čachrov předloni 12. června odpoledne. Podle státní zástupkyně seniorka přecházela spolu s devítiletým vnukem a dalšími třemi nezletilými chlapci ve věku od 8 do 13 let silnici a ztratila přehled o pohybu svého vnuka tím, že ho nechala za sebou.

V tu chvíli se na horizontu objevil motorkář. Viděl, že silnici zleva doprava přechází skupinka dětí se ženou táhnoucí vozík. Pustil plyn a začal přibržďovat. Když jej skupinka uviděla, snažili se všichni vozovku přeběhnout. Motorkář na ně zareagoval tím, že se je pokusil objet v protisměru. Jenže chlapec, který přecházel jako poslední, se lekl a zůstal stát přímo v dráze motocyklu.

Babička měla chlapce, kterého srazil motorkář, líp hlídat. Policie ji obvinila

„Šimon se za ostatními opozdil a následně nebyl vzhledem ke svému věku sám schopen správně vyhodnotit a řešit nebezpečí plynoucí z nastalé situace, kdy se k němu blížil po silnici motocykl. Zastavil se při překonávání silnice v jeho jízdní dráze, a byl pak tímto motocyklem sražen a usmrcen,“ vysvětlila žalobkyně, která seniorku viní z usmrcení z nedbalosti.

Motorkář vůbec nezpomalil, vzpomínala babička

Plačící babička se před soudem vracela ve vzpomínkách ke dni, kdy s vnukem a sousedovými chlapci vyrazila do lesa na procházku na dříví. Chodívali tak prý každých čtrnáct dní, když za ní vnouček přijel. Byla to taková jejich tradice. „Nasbírali jsme dříví a šli jsme zpátky. Kluci věděli, že musí počkat, až jim řeknu, že mohou přeběhnout přes silnici. Je tam z jedné strany horší viditelnost. Došli jsme všichni na kraj silnice, zrovna jelo auto, tak jsme počkali, až přejede,“ popisovala žena.

Pak školákům řekla, že mohou jít. „Všichni se rozeběhli, ale každý běžel sám. Nikoho jsem nevedla za ručičku. Když jsem byla zhruba tak v polovině silnice, uviděla jsem na obzoru motorku, a tak jsem na ně znova zakřičela, ať běží. Viděla jsem ale, že motorkář vůbec nebrzdí, tak jsem na ně ještě jednou zakřičela. Už jsem byla na druhé straně silnice, pořád jsem se dívala na toho motorkáře, vůbec nezpomalil. Měl stroprocentní viditelnost, na silnici svítilo slunce, nebyl tam žádný stín, ale on jel pořád rychle. Kluci museli v tom místě přecházet trochu šikmo, aby se nedostali na svodidla. A pak už jsem viděla, jak motorkář spadl, jel po zemi i s motorkou a oba skončili v příkopu,“ popsala žena s tím, že samotný náraz neviděla.

Přibrzdil, dítě na silnici se ale zastavilo. Motorkáře obvinili z jeho usmrcení

Přivolaní záchranáři už chlapci nedokázali pomoci. Za usmrcení z nedbalosti hrozí seniorce až tři roky vězení. Další jednání je naplánováno na únor.

Policisté ze stejného činu obvinili také motorkáře. I když žádné dopravní předpisy neporušil a chlapec se zastavil na vzdálenost, kdy už nemohl tragickému střetu zabránit, měl podle vyšetřovatelů dávat větší pozor. Školáka srazil v rychlosti přibližně 77 kilometrů v hodině. Znalecký posudek uvádí, že pokud by zpomalil na 40 kilometrů za hodinu, mohl se mu bezpečně vyhnout.

Soud motorkáře na začátku letošního roku zprostil obžaloby, podle jeho závěru neporušil žádné předpisy. Proti tomuto verdiktu se odvolala státní zástupkyně. Podle ní nebyl čtyřiatřicetiletý motorkář náležitě opatrný a s dostatečným předstihem nezareagoval tak, aby kolizi zabránil. Případ tak bude řešit Krajský soud v Plzni.

Autoři: ,