Motorkář uhořel po nárazu do nádrže kamionu, jeho řidič dostal podmínku

  14:36
Okresní soud v Rokycanech potrestal podmínkou řidiče kamionu, do jehož soupravy v létě 2018 narazil motorkář. Ten po nárazu zemřel, motorka i tahač s návěsem shořely. Podle soudu nebyl šofér při odbočování dostatečně opatrný a motorkáře přehlédl. Ten jej v tu chvíli předjížděl.

Smrtelná nehoda u Rokycan. Po střetu s kamionem zemřel třiačtyřicetiletý motorkář. (30. července 2018) | foto: Policie ČR

„Soud uznal obžalovaného vinným z usmrcení z nedbalosti,“ potvrdil MF DNES dnešní rozsudek mluvčí rokycanského soudu Adam Budiš. Soud pětačtyřicetiletého řidiče kamionu potrestal podmíněným trestem v délce 16 měsíců se zkušební dobou na dva roky.

Rozsudek ale není pravomocný. Řidič si ještě v soudní síni podal proti verdiktu odvolání, státní zástupkyně si lhůtu pro podání odvolání ponechala.

Zproštění neplatí, soud musí tragický náraz motorky do kamionu řešit znovu

Podle serveru Novinky.cz si rokycanský soud nechal vypracovat revizní znalecký posudek a z něho vyšlo, že šofér kamionu nebyl při odbočování vlevo dostatečně opatrný, když přehlédl řidiče motorky, který jej v tu chvíli předjížděl.

Okresní soud v roce 2021 řidiče kamionu zprostil obžaloby. Proti rozhodnutí se odvolala státní zástupkyně a následně Krajský soud v Plzni tento zprošťující rozsudek zrušil a nařídil nové projednání na okresním soudu.

Tragická nehoda se stala 30. července 2018 o půl sedmé večer. Kamion jel od Rokycan směrem na Šťáhlavy. Řidič nákladní soupravy začal odbočovat vlevo na místo mimo silnici v době, kdy ho z levé strany už předjížděl motocyklista na stroji značky BMW.

Hořela motorka i kamion

Motorkář už nedokázal střetu zabránit a narazil do levého boku nákladního vozidla, kde byla palivová nádrž. Ta se nárazem poškodila. Nafta tekla přímo na motorku a začala okamžitě hořet. Oheň se poté rozšířil i na celý kamion. Třiačtyřicetiletý motorkář na místě zemřel.

Podle soudního znalce jel motocykl v okamžiku střetu přes intenzivní brzdění rychlostí asi 45 kilometrů v hodině, odbočující tahač s návěsem asi 28 kilometrů v hodině.

Protože kamion shořel, a znalec tak neměl data z jeho tachografu, dopočítával rychlosti a pravděpodobný průběh nehody pomocí speciálního programu z konečných poloh motorky a její brzdné stopy na silnici i z postavení kamionu.

Ze simulace mu vyšlo, že 3,1 sekundy před střetem se motocykl pohyboval rychlostí mezi 88 až 107 kilometry za hodinu. Podle znalce se na nehodě podíleli oba její účastníci.

Soud zprostil řidiče kamionu obžaloby za tragickou srážku s motorkářem

„Řidič nákladního vozidla mohl spatřit přijíždějící motocykl asi čtyři sekundy před střetem, až 300 metrů zpět. Když kamion začínal odbočovací manévr, tedy asi sekundu před střetem, byl motocykl na úrovni zadních náprav návěsu. Nelze očekávat, že se řidič soupravy v tomto okamžiku věnuje dění za sebou, ten sleduje koridor, do kterého vjíždí,“ uvedl již dříve znalec.

I kdyby motocykl jel povolenou devadesátkou, nestačil by zastavit. „Náraz by nebyl do tahače, ale do návěsu,“ vysvětlil znalec.

Podle závěru policejního vyšetřování šofér kamionu překřížil motorkáři cestu. Řidič ale tvrdí, že před odbočením motorku v zrcátkách neviděl a pak přišel náraz.

27. září 2018