Filmaři chtějí natáčet v plzeňském regionu, kraj jim na to dá přes milion

  9:32
Počet filmů, které se odehrávají v plzeňském regionu, zřejmě v blízké době naroste. Rada Plzeňského kraje totiž schválila finanční podporu pro natáčení čtyř snímků od renomovaných režisérů. Celková částka přesahuje milion korun.

Filmaři zamířili v březnu do Klatov. V tamní nemocnici natáčeli snímek Oběť. | foto: Milan Jaroš

„Mám radost z nárůstu zájmu filmových štábů o natáčení u nás v Plzeňském kraji. Zvyšující se počet snímků nezastavila ani pandemie koronaviru, což považuji za velmi pozitivní signál toho, že kultura se nevzdala a žije,“ okomentoval rozhodnutí náměstek hejtmanky Marek Ženíšek.

S žádostí uspěl například česko-italsko-maďarský koprodukční snímek Běžná selhání, ve kterém si zahrají Taťjana Medvecká, Vica Kerekes a Beata Kaňoková

Děj vypráví příběh tří žen z jednoho města nacházejících se v různých životních fázích, kdy každá z nich zažívá vlastní osobní krizi. A pak město zasáhnou nevysvětlitelné výbuchy. 

Mezi další podpořené se zařadil film Tancuj, Matyldo! režiséra Petra Slavíka, který by se měl natáčet na podzim letošního roku na hlavním vlakovém nádraží a na plzeňském náměstí. Hvězdami snímku zaměřeného na problematiku péče v domácím prostředí budou Karel Roden a Regina Rázlová.

O peníze se úspěšně ucházel i film Oběť, který štáb natáčel na začátku března v klatovské nemocnici. Posledním podpořeným je snímek režisérské a scenáristické dvojice Tomáše Wainreba a Petra Kazdy. Ti se proslavili například snímkem Já, Olga Hepnarová. Natáčení jejich nového filmu se v Plzni odehraje v červnu a červenci.

Plzeňský kraj se rozhodl podpořit i dvě studentská díla, a to celkově 60 tisíci korunami. Jedním z nich je film TEA&LU mladého režiséra Pavla Bartovského z FAMO v Písku, druhým podpořeným je historický film Zbojník přeštického režiséra Leoše Kastnera. Ten bude vyprávět příběh zbojníka Oldřicha z Roupova na základě místních zapomenutých lidových pověstí.

„Snažíme se vyjednávat podporu kraje i těmto skupinám žadatelů, a umožňujeme tak studentům regionálních škol a amatérským filmařům získat cennou praxi,“ doplňuje vedoucí Regionální filmové kanceláře Plzeňského kraje Petr Veruněk.

V Plzni bude také natáčet režisér Jan Svěrák svůj nejnovější film Betlémské světlo, kde si zahrají třeba jeho otec Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová nebo Vojta Kotek. Šumava se pak stane dějištěm natáčení další řady seriálu Policie Modrava.