Za napadení strážců parku na Šumavě dostal skialpinista peněžitý trest

  9:26
Skialpinistu, který letos v únoru napadl dva strážce Národního parku Šumava, potrestal Okresní soud v Klatovech peněžitým trestem. Muž z Železnorudska zaútočil na strážce poté, co ho upozornili, že se pohybuje mimo značenou stezku v chráněném území.

Okresní soud v Klatovech | foto: Petr Ježek, MF DNES

Soudce uznal devětatřicetiletého Jiřího B. vinným z přečinu násilí proti úřední osobě. „Byl odsouzen k peněžitému trestu v celkové výši 30 tisíc korun. Zároveň je povinen zaplatit zdravotní pojišťovně na náhradě škody částku 3 289 korun,“ vypočetl soudce Okresního soudu v Klatovech Petr Sperk.

Ve věci rozhodl ve čtvrtek takzvaným trestním příkazem, tedy bez hlavního líčení. Rozsudek zatím není pravomocný. Oběma stranám nyní běží osmidenní lhůta, kdy mohou podat odpor. Pokud ho jedna ze stran podá, případ se bude projednávat v hlavním líčení.

Státní zástupce, který navrhoval stejný peněžitý trest, pravděpodobně odpor nepodá. Je ale možné, že ho podá skialpinista, který od počátku tvrdí, že vše se odehrálo jinak.

„Napadli oni mě, jsou agresivní. Já tady žiju v míru a najednou jdu lesem a napadne mě agresivní šílený strážce,“ řekl po incidentu skialpinista reportérce CNN Prima News.

Incident se odehrál 8. února kolem poledne v oblasti Rozvodí v Přírodní památce Královský hvozd poblíž Špičáku. Strážci tam kontrolovali, zda se někdo nepohybuje v zakázaném území.

A přistihli tam Jiřího B. a jeho známého. Strážci je upozornili, že se pohybují mimo značnou stezku v chráněném území.

Skialpinisté se odmítli legitimovat a Jiří B. pak podle žalobce strážce napadl. Jednoho ze strážců praštil lyží, a když muž upadl na zem, kopl ho do hlavy lyžařskou botou. Pak napadl i druhého strážce, který se snažil svému kolegovi pomoci.

Oba strážce po napadení odvezli záchranáři na ošetření do Klatovské nemocnice. Jeden z nich utrpěl menší zranění, druhý těžší včetně poranění hlavy. Oba pak zůstali v několikadenní pracovní neschopnosti. O náhradu škody se nepřihlásili.

Za násilí proti úřední osobě hrozí obžalovanému až čtyři roky vězení.

Strážci parku mě bili do hlavy, tvrdí skialpinista ze Šumavy (13. 2. 2022)