Na místě zbourané kavárny v Železné Rudě vznikne parčík se schody

  14:08
Po deseti měsících se ke kostelu Panny Marie Pomocné z Hvězdy v Železné Rudě na Šumavě vrátily bagry. Začíná přeměna jednoho z nejfrekventovanějších míst po loni zbourané kavárně Espresso. V oblasti vznikne parčík, hotový má být příští rok o prázdninách.

Místo v centru Železné Rudy, kde stála dřevěná cukrárna. (26. 8. 2021) | foto: Petr Eret, MF DNES

Starosta Filip Smola potvrdil, že prostor dočasně zformovaný do tří obřích schodů začne postupně dostávat přívětivou podobu.

„Najela tam technika, rozkope celou horní část náměstíčka. Hotovo bude někdy koncem července příštího roku. Práce jsou rozdělené do dvou etap. Letos se bude dělat, dokud to počasí dovolí. Příští rok se práce znovu rozjedou, jakmile roztaje sníh,“ nastínil starosta Smola.

Loni v říjnu a listopadu nechalo město strhnout zdevastovanou budovu bývalé kavárny Espresso, která bývala vyhlášeným místem pro občerstvení a posezení v 70. a 80. letech minulého století.

Jenže budova chátrala, jak se měnili provozovatelé. V posledních letech opuštěný objekt hyzdil centrum šumavského městečka, navíc turisté si při fotografování nezvyklého kostela domů na obrázcích odváželi i chátrající objekt kavárny, protože stál naproti němu. Dělila je jen frekventovaná silnice.

S vizí, jak by po odstranění torza budovy mohlo náměstíčko vypadat, přišli před čtyřmi roky odborníci ze studia Jakub Cigler architekti.

Svažitá plocha mezi hlavní silnicí a blokem domů, mezi kterými je i zdejší zámeček, se zazelení, povede v něm v terasách několik cest a chybět nebudou ani místa pro odpočinek.

„Součástí studie metodického přístupu k rozvoji a obnově města Železná Ruda je kromě historického, majetkoprávního a provozního zhodnocení stávajícího stavu centra i komplexní návrh veřejného prostoru středu obce vypracovaný na základě snahy zhodnotit stávající cenné prvky a snahy eliminovat nežádoucí faktory. Klíčovými tématy návrhu bylo proto zejména upřednostnění pěších před automobilovou dopravou, zhodnocení využitelnosti svažitého terénu, podpora rozvoje parteru a adjustace historických památek,“ uvádějí architekti k hlavní myšlence, s jakou pracovali v tomto prostoru.

„Dominantou bude budova zámečku, ke kterému povedou krásné schody. Nahoře bude i velká volnočasová plocha,“ popsal starosta Smola, jak za rok zkrásní jedno z nejfrekventovanějších míst v Železné Rudě.

První velká etapa přestavby náměstí skončila už předloni. Týkala se náměstí u kostela, kde je nové osvětlení, chodníky, odpadkové koše a lavičky. Ty vyrobili pracovníci městských technických služeb z dřeva napadeného kůrovcem.

Demolice budovy bývalé cukrárny v Železné Rudě (22. 10. 2020)

Autor: