Začíná houbová sezona, podle mykologů se objevují i podzimní druhy

  17:40
Podle mykologů z Plzeňského kraje je ideální čas vyrazit do lesa na houby. Ty mají v současné době dostatek vody a začínají růst. Odborníci se ale shodují také na tom, že houbový svět je zmatený a objevují se i podzimní druhy.

ilustrační snímek | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

„Loni, protože bylo sucho, některé houby ani nevyrostly, teď při první příležitosti si to vynahradily, viděl jsem hřiby strakoše, poddubáky či panský hřib, což jsou typické podzimní houby,“ popsal mykolog Libor Hejl z Nezvěstic na Plzeňsku.

Protože do lesa chodí hlavně houby monitorovat, fotit a hledat vzácné druhy, na konci minulého týdne byl trochu zklamaný. „Žádné, jak se říká špeky, jsem nenašel,“ posteskl si.

Větší štěstí měl mykolog Martin Bartůšek z Plas na Plzeňsku. V Třemošné totiž našel s kolegy psivku Ravenelovu, což je houba, která je původem ze Severní Ameriky. „Třeba při dovozu nějakého keře se na něm uchytily výtrusy, a tak se do Česka dostala,“ odhadl Bartůšek.

Tomu prý spousta lidí v posledních dnech telefonuje, že našli lanýže. „Jedná se ale o bělolanýže obecné, které se s opravdovými lanýži chuťově nedají srovnat. Jsou hodně aromatické, takže je doporučuji spíš jako koření,“ uvedl Bartůšek.

Hřib borový, křemenáč osikový i holubinky

Oba milovníci hub se shodují, že houbový boom přijde ke konci tohoto týdne, kdy bude větší teplo a oschne vrchní vrstva půdy.

„Zatím se musí hodně hledat, aby člověk přinesl domů plný košíček,“ přiblížil Hejl, který u Sušice našel z jedlých hub vzácné hřiby borové. Začínají prý růst lišky obecné, v lese byly i křemenáče osikové. „Najít se dá i hřib kovář, ale všechny houby byly na teplých okrajích lesa,“ popsal mykolog.

V parcích v Plzni podle něj rostou hojně hřiby koloděje, začínají růst holubinky, pod listnatými stromy jsou vidět hřiby dubové.

Houby jsou podle mykologů ale velmi červivé. „Hub je zatím málo a hmyzu hodně, proto mouchy bedlobytky, které kladou vajíčka do hub, obsadily většinu plodnic, až bude hub víc, bude to lepší,“ popsal Hejl minulý týden.

Mykolog a ekolog v jedné osobě Bartůšek se obává toho, že o víkendu lidé lesy zaplaví a nebudou přírodu šetřit. Proto vyzval všechny, aby se chovali ohleduplně.

„To, že lidé chodí po lese nevadí, protože některým houbám zhutnění půdy prospívá, problémem jsou třeba větší svahy, na kterých kvůli pohybu lidí vzniká eroze,“ popsal mykolog.

„Je dobré, aby z půdy lidé vyndali celou plodnici a jamku zaplnili hrabankou, aby na místě podhoubí nevysychalo nebo se nestalo terčem parazitických hub,“ poradil.