Kvůli silným mrazům ráno nejely některé autobusy, v úterý hrozí ledovka

  16:28
Mrazy, které se v noci na dnešek v Plzeňském kraji blížily k minus 20 °C, způsobily potíže ve veřejné dopravě. Některé autobusy na Domažlicku a Sušicku měly potíže se startováním a na linky vůbec nevyjely, náhradní vozy nabíraly zpoždění. Podle meteorologů se už v úterý začne oteplovat a hrozí ledovka.

Některé autobusy v pondělí ráno kvůli silným mrazům nevyjely. | foto: Petr Eret, MF DNES

„Kolem čtvrté hodiny ráno se vyskytly problémy v oblastech, kde nejvíce mrzlo, hlavně na Domažlicku a Sušicku. Tam několik spojů skutečně nevyjelo. Teď už je situace stabilní,“ uvedl Jan Holub ze společnosti Arriva střední Čechy.

Martin Fencl ze společnosti POVED, která organizuje veřejnou dopravu v kraji, potvrdil, že několik autobusů skutečně nevyjelo.

„Zajišťovaly se místo nich náhradní vozy, v několika případech proto byla zpoždění výraznější,“ potvrdil Fencl.

Problém nastartovat byl hlavně u autobusů, které v sobotu ani v neděli nejely na žádnou linku. „Některé vozy byly přes víkend odstavené a v tomto počasí jsme se setkali i s tím, že jim zamrzla nafta,“ potvrdil Jan Holub.

Napilno měli i lidé z odtahové služby Auto Kadet, která jezdí na pomoc také autům v nouzi na dálnici. „Výjezdů máme hodně, v tomhle počasí se ukazuje kvalita nafty. Když zamrzne, auto se musí rozmrazit, vyměnit všechny filtry a doplnit palivo s aditivy,“ uvedl šéf firmy Josef Dytrych.

Dnes pomáhali v koloně před hranicí s Německem i řidičům kamionů, kterým vypověděly službu baterie a oni už nedokázali nastartovat.

Ivo Bohmann z plzeňského předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu řekl, že tuhé mrazy dneškem skončily. „Bude se oteplovat, v úterý a ve středu hrozí při mrznoucích srážkách i ledovka. V noci budou teploty kolem nuly, přes den vystoupají až k sedmi osmi stupňům nad nulou,“ řekl Bohmann.

Autor: