Bojí se lidí a hluku, shodují se kupci čivav od ženy souzené za množení

U plzeňského okresního soudu vypovídali svědci, kteří si od ženy z Plzně obžalované z týrání zvířat a nedovoleného podnikání koupili čivavy. Shodují se, že i když psy mají několik let, stále se bojí lidí a hluku. Téměř sto zubožených zvířat našli policisté v Plzni a v Sedlci u chovatelky Ivy Wastlové. Ta odmítá, že by množírnu provozovala.

Okresní soud Plzeň-město začal projednávat případ Ivy Wastlové, která podle obžaloby provozovala množírny psů v Sedlci a Plzni. | foto: Martin Polívka, MAFRA

„Byt, ve kterém jsme byli v roce 2015 pro štěňátko, byl asi nějaké kamarádky obžalované. Bylo to tam opuštěné, málo nábytku, chudé. Inzerát na prodej štěňátka jsme našli na internetu, nevím, jestli v něm nabízeli jednoho nebo víc pejsků. Štěňátko bylo ustrašené, bálo se. My jsme ho pochovali, trochu smrdělo, srst mělo mastnou, muselo se hodně umýt. I doma bylo takové pořád vystrašené, bálo se mužů. Zdravotně bylo v pořádku, ale psychicky ustrašené,“ uvedl v pondělí u soudu jeden ze svědků.

Za štěně zaplatil 3 500 korun. Při převzetí polovinu sumy, druhou doplatili po měsíci.

Obžalovaná Iva Wastlová uvedla, že téhle rodině čivavu prodala jen za náklady. „Je to invalidní důchodce, já mám také invalidního syna,“ vysvětlila Wastlová nižší cenu.

Další svědci uváděli, že za jedno štěně obžalované dávali pět, ale i téměř 10 tisíc korun.

Postupně pro tři pejsky si k Wastlové přijela další svědkyně. Štěňátka našla v inzerátu.  „Byla jsem u paní doma, v kuchyni. Tam měla pelíšky se dvěma dospělými a dvěma malinkatými štěňátky. Jedno jsem si vybrala, sepsali jsme smlouvu, zaplatila jsem v hotovosti sedm tisíc korun a dostala granulky i očkovací průkaz. Pak měla moje teta narozeniny, opět jsem viděla inzerát a jela k ní pro pejska. Stál asi devět tisíc. Jenže ten asi po dvou týdnech u tety spadl z gauče a umřel. Už jsem paní volala rovnou a jela  pro dalšího pejska,“ vysvětlovala svědkyně.

Za toho zaplatila asi osm tisíc korun. „Teta ho má dodnes, je takový malinkatý, hubeňoučký, strašně se bojí. Nemá rád ostatní psy ani lidi. Ale to samé je i ten můj pes, taky se bojí. Myslím, že se jim v mládí muselo něco stát, když se bojí lidí, psů, aut, úplně všeho,“ domnívá se svědkyně.

Doplnila, že v bytě byl strašný zápach, i psi podle ní extrémně páchli. „Přišlo mi to, jakoby smrděli močí. Nechtěla jsem toho našeho stresovat, proto jsem ho ani já dlouho nekoupala,“ říkala svědkyně.

Žena množila psy v Sedlci i v Plzni. V bytě jich bylo téměř sto (13. 7. 2018)

Proč žena kupovala od obžalované postupně tři malé čivavy, když podle jejích slov páchly? „U paní jsem k němu nečichala. Až doma, když jsem se s ním mazlila, jsem ucítila ten strašný zápach,“ vysvětlila žena.

Další pejskařka uvedla, že když si byli v bytě u obžalované pro pejska, museli nejprve čekat venku, obžalovaná prý vytírala. V bytě tato svědkyně strávila asi hodinu, pamatuje si, že cestou na toaletu vyšlápla na podlaze asi loužičku od některého z pejsků. 

„Myslím, že tam i káleli na podlahu. Náš pejsek je zdravotně v pořádku, ale na vodítku s ním jít nemůžeme, to by se uškrtil. Je nesocializovaný, bojí se všeho a všech,“ řekla žena, která má doma zvíře přes tři roky.

Iva Wastlová je obžalovaná z týrání zvířat a nedovoleného podnikání.V případě prokázání viny jí hrozí až pětileté vězení. 

V roce 2018, kdy do jejího panelákového bytu na sídlišti Vinice přišli policisté s veterináři, odvezli z něj přes 60 dospělých psů a 16 štěňat. Jedna fena vrhla štěňata v době zásahu. Obžalovaná odmítá, že by provozovala množírnu zvířat. Tvrdí, že u ní měli psy i další chovatelé, kteří je neměli kam dát. 

Kromě psů v Plzni policie zajistila další i v rodinném domě v Sedlci, kde vykopali i několik psích mrtvol, mrtvá zvířata našli v mrazáku i v sudu u domu. Žena se hájí, že o tom nic neví. Na zahradě podle svých slov zakopala jen pár psů, kteří uhynuli věkem.

Ženu soudí za množírny, mrtví psi byli v lednici i zakopaní na zahradě (27. 5. 2020)

Autor: