Odklepnuto, kraj se stane majitelem budovy chátrajících lázní v Plzni

  16:52
Plzeňský kraj koupí za 120 milionů firmu TWB Praha, která vlastní zchátralé lázně na Denisově nábřeží v centru Plzně. Rozhodli o tom dnes krajští zastupitelé na mimořádném zasedání. Kraj chce z budovy vybudovat víceúčelové centrum pro zájmové aktivity a kulturní akce.

Bývalé městské lázně v Plzni na Anglickém nábřeží. (5. 9. 2022) | foto: Petr Eret, MAFRA

Investice do přestavby téměř 30 let nevyužívané budovy si vyžádají 1,2 až 1,5 miliardy korun. Schválení kupní smlouvy podpořilo 25 zastupitelů koalice ANO, STAN a Piráti. Proti bylo osm zastupitelů opozice, hlavně z ODS a TOP 09. Jednání trvalo pět hodin.

Ještě před rozhodnutím o uzavření smlouvy o převodu podílů společnosti TWB Praha a jejích dalších tří společníků na Plzeňský kraj zastupitelé projednali dokumenty, které byly pro učinění definitivního verdiktu této velké investice kraje nezbytné.

Jednalo se o Objemovou studii bývalých lázní v Plzni, kterou zpracovala společnost Atelier Soukup Opl Švehla, znalecký posudek k ocenění nemovitostí, finanční analýzu v souvislosti s akvizicí a shrnutí prověrky advokátní kanceláře.

„Pokud kupujete firmu, tak si ji musíte nechat prověřit, aby bylo vše v pořádku. Chtěli jsme mít pro zastupitele před tímto důležitým rozhodnutím dostatek podkladů, abychom mohli říct, jaké jsou podmínky a možnosti a mohli si říct, jestli to chceme,“ uvedl hejtman Rudolf Špoták.

„Po mnoha jednáních se nám podařilo dospět k dohodě na kupní ceně podílů společnosti TWB Praha s.r.o. v celkové výši 120 milionů korun. Dojednaná transakce je tak oproti znaleckému posudku, jenž uváděl obvyklou kupní cenu ve výši 140 milionů korun, nižší o 20 milionů, což je z hlediska koupě pro Plzeňský kraj unikátní možností jak tento soubor nemovitostí bývalých lázní získat,“ komentoval rozhodnutí zastupitelů náměstek hejtmana Josef Bernard, který je pověřen uzavřít se společností TWB Praha smlouvu do 19. října letošního roku.

Ten ujišťuje, že podoba smlouvy, kterou kraj se společností uzavře, je konstruována na základě mezinárodních standardů a poskytuje kraji záruky za úspěšný průběh transakce.

„K těm nejvýznamnějším patří zejména zádržná v celkové výši 40 milionů korun, která jsou rozdělena na částku zádržného 20 milionů korun na krytí stavebního povolení v právní moci a 20 milionů všeobecného zádržného vypláceného vždy čtvrtletně ve výši 5 milionů korun po dobu dvou let,“ zdůraznil náměstek hejtmana Josef Bernard.

„Nikdy v historii kraje nebyla žádná transakce kryta tak, jako tato,“ dodal s tím, že smlouva vyžaduje i závazná ručitelská prohlášení vlastníků a dalších prohlášení o bezdlužnosti společnosti TWB Praha.

„Jsem rád, že zde dnes od advokátní kanceláře jednoznačně zaznělo, že z odprodeje podílů společnosti neplyne pro Plzeňský kraj žádné riziko,“ dodal Špoták.

„Odkoupením bývalých lázní se našemu kraji otevírá prostor pro vybudování centra s velkou kulturní a společenskou hodnotou. Získáme tím de facto i více než dvojnásobný prostor oproti plánované nové budově Západočeské galerie (ZČG) pro její depozitář,“ uzavřel hejtman.

Nově opravené prostory a přístavba by tak měly zajistit provoz a depozitáře pro ZČG, dále multifunkční sál, prostory pro talentované děti ze střediska RADOVÁNEK, skladové, výstavní a zkušební prostory pro folklórní soubory, konferenční sály, prostory pro Environmentální centrum a prezentaci regionů Plzeňského kraje. Součástí nového komplexu by měla být také střešní kavárna a zahrady, terasy a zelené střechy.

Chátrající budova bývalých městských lázní (30. 1. 2018)