Maturanti kvůli opatřením ruší plesy, stužkování bude alespoň u večeře

  9:32
Opatření zavedená proti šíření koronaviru těžce postihla letošní maturitní plesy. Většina oslovených maturantů z Plzeňského karje už plesy úplně zrušila bez náhradního termínu, jiní ještě vyčkávají. Někteří alespoň chystají slavnostní večeři s učiteli a rodiči a stužkováním.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Měli zařízenou kapelu, pozvané příbuzné i přátele a zaplacené veškeré zálohy. Už ladili jen poslední detaily. Minulý týden však přišla další opatření proti šíření koronaviru, a tak studenti plzeňské elektroprůmyslovky maturitní ples úplně zrušili. Podobně se rozhodli i další středoškoláci v kraji.

Vojtěchové Kohout a Janovič jsou ve čtvrtém ročníku oboru počítačové sítě a design. Na čtvrteční večer, kdy se měl původně ples konat, se obzvlášť těšili. Nakonec z plánů sešlo.

„Do poslední chvíle jsme nevěděli, co se bude dít. Vše bylo přichystané, absolvovali jsme i poslední nácvik na naše předtančení. Do toho přišel zákaz. Byli jsme naštvaní a smutní zároveň,“ popsali.

Nejdříve se snažili najít náhradní termín, ovšem nabídnutá říjnová alternativa pro ně znamenala další nejistotu. Proto se domluvili, že akci se zhruba stotisícovým rozpočtem odvolají. Ačkoli peníze za pronájem sálu v Měšťanské besedě dostanou zpátky, některé výdaje uhradit stejně musejí.

„Využili jsme služby agentury, která nám pomáhala s organizací, choreografa nebo máme hotové maturitní noviny,“ vypočítali Kohout a Janovič. Uvažují, že příští rok uspořádají jen venkovní rozlučkovou party.

Místo maturitního plesu venkovní rozlučková party

Plesy zrušily i dva ročníky klatovského gymnázia. Informaci potvrdil jeho ředitel Václav Vogeltanz. „Oba měly být v prosinci. S ohledem na nevyzpytatelnou situaci jsme je stornovali. Přeložit je na později, třeba na březen, moc nepřipadá v úvahu. Pak už je potřeba se připravovat na maturitní písemky,“ sdělil.

Pokud to půjde, uskuteční se alespoň společná večeře a stužkování. „Samozřejmě to studenty mrzí, ostatně i mě. Naposledy se něco takového v historii školy stalo za protektorátu,“ doplnil.

O slavnostní večer se ochudí rovněž domažličtí gymnazisté. „Původní prosincový termín jsme nakonec odpískali. Myslím, že jsme to udělali v pravou chvíli, takže jsme nad přípravou nestrávili zbytečně moc času a nevěnovali tomu energii. A také jsme ještě neuhradili žádné zálohy, což je výhoda,“ shrnul student Jiří Brož.

Rád by zorganizoval večeři s učiteli a rodiči, na níž počítá se stužkováním. „Chystáme to na zimu. Uvidíme, jaká omezení budou platit. Oproti plesu není nutné určit datum s velkým předstihem,“ uzavřel.

S napětím vyhlíží další vývoj situace Martina Netušilová z plzeňské hotelové školy. „Ples nemůžeme tento týden mít. Snad se vše uklidní a podaří se nám najít náhradní termín,“ doufá středoškolačka.

V Měšťanské besedě mají dva až tři plesy týdně

Nepříjemné je, že část nákladů musí nehledě na opatření zaplatit. „Jde o peníze choreografovi, zálohy za půjčené šaty, květiny. Teď ještě jednáme s agenturou, jestli i ona bude něco požadovat,“ dodala.

V nelehké roli se ocitli též pronajímatelé sálů. K nejobsazenějším patří Měšťanská beseda. V jejích prostorách se měly v následujících 14 dnech odehrát čtyři maturitní plesy, včetně plzeňské hotelovky a elektroprůmyslovky.

„Dvě školy akce zrušily úplně, jedna vyčkává, od poslední ještě nemáme stanovisko,“ vyjmenovala Hana Kulawiaková z marketingu a komunikace.

Nevypočitatelný je podle ní i další scénář. „Netušíme, s čím vláda po 18. říjnu přijde, a tak čekáme. Podmínky vždy domlouváme až podle aktuálních nařízení. Od října máme dva až tři maturitní plesy týdně,“ konstatovala.