iDNES.cz

Sezona na Velkém Javoru bude bez nočního lyžování, omezí i zasněžování

  9:36
Zdražení skipasů o deset procent, zvýšení cen v restauracích, rušení večerního lyžování kvůli snížení uhlíkové stopy i v souvislosti s energetickou krizí a zimní uzavření restaurace u Velkého Javorského jezera v očekávání menší návštěvnosti. To jsou změny, které na zimní sezonu plánuje lyžařské středisko Velký Javor vzdálené jen několik kilometrů od českých hranic.

ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MF DNES

Zdražení skipasů o deset procent by mohlo znamenat sbližování cen s českými lyžařskými středisky, která kvůli dražším energiím musí zdražovat víc než podnikatelé na německé straně.

„Stejně jako všechna horská střediska napříč Českou republikou i Evropou musíme při tvorbě cen skipasů reagovat na růst veškerých nákladů, především pak plynu, elektřiny a pohonných hmot,“ uvedl Vladimír Kasík, ředitel největšího lyžařského centra v Plzeňském kraji Ski&Bike Špičák.

Ceník skipasů zatím dává firma dohromady. „Nejdříve jsme totiž potřebovali znát cenu elektřiny i plynu, což je pro nás významná nákladová položka. Podle cenového vývoje tvoří stejně jako v ostatních lyžařských střediscích 15 až 30 procent nákladů. Do cen skipasů musíme promítnout nově dojednané ceny. Původní fixace je do konce letošního roku, což nyní řešíme,“ popsal Kasík.

Celodenní skipas na Velkém Javoru za 950 Kč

Ten předpokládá zdražení skipasů do 20 procent. Konkrétní ceny oznámí během listopadu. Kdyby nyní cena stoupla o pětinu, stál by celodenní skipas pro dospělého 900 korun oproti loňským 750 Kč.

Velký Javor nabídne celodenní skipas pro dospělého za 39 eur, což je v přepočtu kolem 950 korun. Mírnější zdražování si Němci mohou dovolit i proto, že většina elektřiny pochází ze slunce a vody.

„Skoro deset let už si 60 procent energie vyrábíme sami. Vlastníme totiž v areálu dvě vodní elektrárny a využíváme solární panely. Do roku 2025 chceme být energeticky soběstační. Chceme jít cestou většího využití vodní energie a rozšíření solárního parku,“ uvedl Andreas Stadler, který má ve středisku Velký Javor na starosti marketing a komunikaci s veřejností.

Připomněl, že 40 procent nákladů Velkého Javoru tvoří energie. Cenovou vstřícnost si Němci oproti Čechům mohou dovolit i proto, že jim během covidu více pomohl stát.

„Z covidu vyšel Velký Javor bez velké újmy, protože Německo se o firmy postaralo kompenzacemi,“ sdělil Stadler. Cenové sbližování s českými středisky je pro Velký Javor důležité i proto, že skoro polovinu návštěvníků tvoří Češi. „A když jsou v Česku prázdniny nebo svátky, Češi u nás převládají a jejich podíl někdy dosáhne i 70 procent,“ sdělil Stadler.

Na Javor ročně zavítá 500 tisíc návštěvníků, z toho 300 tisíc v zimě, zbytek v létě. I přes kompenzace nebo levné energie ze slunce a vody hodlají Němci sezonu na Velkém Javoru pojmout šetrněji.

„Aby ceny byly pro návštěvníky únosné, museli jsme vsadit na veškeré možné úspory. Tam, kde ještě nebylo LED osvětlení, tam už nyní je. Dříve se zasněžovalo i tam, kde to nebylo úplně nutné, letos zasněžujeme jen tam, kde to bude nutné bezpodmínečně,“ informoval Stadler.

Bez obří restaurace i nočního lyžování

Také se přizpůsobí postřik technickým sněhem. K menší uhlíkové stopě, na kterou se návštěvníci ohlížejí více než před energetickou krizí, má přispět i využívání syntetické nafty, která je dražší, ale ekologičtější.

I obří restaurace s 500 místy u Velkého Javorského jezera bude během zimy kvůli velké spotřebě energií a nejistotě, zda lidé na hory přijedou, zavřená. K dispozici bude ale pět restaurací v lyžařském areálu. „Tři restaurace jsou dole, jedna je uprostřed kopce a dvě jsou u vrcholu Velkého Javoru,“ upřesnil Stadler.

Stejným směrem jde zrušení nočního lyžování. „Chtěli jsme se přizpůsobit společnosti, která musí šetřit a uskrovňovat se. Protože je energie málo, ze solidarity jsme zrušili večerní lyžování. Chceme jít příkladem,“ vysvětlil Stadler. Odhadl, že pokles návštěvnosti by v zimě mohl dosáhnout deseti procent. „Němci jsou šetřiví, mají raději rezervy. Dá se tedy očekávat, že budou šetřit a není tak jisté, jestli budou jezdit na lyže,“ sdělil.

zpět na článek