iDNES.cz

Obliba unikátní Luftovy zahrady roste, návštěvníci se dočkají zázemí

  8:12
Půvabná Luftova zahrada v plzeňské čtvrti Doudlevce získává stále na popularitě. Jenom za loňský rok sem zavítalo až pět tisíc lidí. Dvouhektarový pozemek připomínající anglický park dostane nový domek, který poslouží jako zázemí pro návštěvníky. Luftovka se nedávno rozsvítila stovkami světýlek, které přilákaly k večerní procházce osm set lidí.

Osm set návštěvníků využilo možnosti projít se rozsvícenou Luftovou zahradou v Plzni. (5. 2. 2020) | foto: MF DNES

Nový domek vyroste namísto sto let starého, ale jeho tvář bude odpovídat původní stavbě z období první republiky. Dříve soukromá zahrada, kterou začali budovat manželé Vilém a Juliana Burgerovi a dokončil ji synovec Vilém Luft, patří od roku 1991 městu.

O pět let později odstartovala její kompletní obnova. „Byla to neprostupná džungle. Všude popadané stromy, zničené oplocení, poškozené výpusti rybníků. Postupně se odstranily náletové a poškozené dřeviny, odvezly odpadky. Obnovily se vodní plochy, trávníky a cesty,“ popsal Petr Kuták ze Správy veřejného statku města Plzně, který má zahradu na starosti.

V roce 2015 pozemek ozdobila replika dobového dřevěného altánu, který zde kdysi stával. Neplánovaně pak došla řada na domek sloužící do té doby jako moštárna.

Tomu se zřítila zeď, když se stavební firma pokoušela zpevnit břeh rybníka, a tak musel jít k zemi. Na jeho místě vznikl nový. Ani druhý objekt nakonec v zahradě nezůstane.

„V minulosti v něm bydlel správce zahrady a fungoval jako zázemí. Budova není odizolovaná, má špatnou vnitřní dispozici. Odborníci se shodli, že se nevyplatí ji opravovat, ale nahradit. Vypadat bude podobně, ale vnitřní členění bude jiné,“ sdělil. Studie už je hotová, letos se dostane na zadání projektu.

Lepší prostory jsou podle Kutáka potřebné, protože v areálu dosud chybí sociální zařízení, šatna i zázemí pro návštěvníky a také sklad.

„Příchozí mají k dispozici pouze chemickou toaletu. Míří sem stále více lidí. Jenom loni jsme hostili třicet svateb. Za celý rok je to až pět tisíc osob, proto je potřeba místo zlepšit,“ vyčíslil.

Mezi nejoblíbenější akce patří Víkend otevřených zahrad, kdy do Doudlevec dorazí zhruba 500 zájemců. Luftova zahrada je aktuálně přístupná pouze první středu v měsíci.

Historie Luftovy zahrady

  • zahradu vybudovali v letech 1886-1909 manželé Vilém a Juliana Burgerovi, součástí už tehdy byly dva rybníky, kde chovali kapry
  • v roce 1912 ji ovdovělá Juliana Burgerová darovala synovci a právníkovi Vilému Luftovi, který místo začal komponovat jako svou soukromou rezidenční zahradu, vysadil zde exotické dřeviny, vyzdobil ji sochařskými díly Otokara Waltra, plánoval zde ještě postavit vilu, ale to mu stavební úřad zamítl
  • o osm let později ale zemřel, majetek připadl nejdříve dceři Heleně, později manželce Marii, ta ji v roce 1959 pod hrozbou vyvlastnění prodala státu
  • zahrada začala pustnout, v roce 1991 se stala majetkem města Plzně, obnova odstartovala o pět let později
  • v roce 2010 město Plzeň uvažovalo, že pozemek vymění se soukromou společností za část Papírenského parku na Slovanech, akci ale nakonec zastupitelé neodhlasovali

Nedávno se v ní konala premiérová akce – část pozemku ozářily stovky světýlek a svíček. „Chtěli jsme vytvořit netradiční atmosféru a přilákat Plzeňany, aby se vypravili na večerní procházku. Nakonec se nám jich podařilo přilákat osm set. Dobrovolníci přispěli částkou téměř čtyři a půl tisíce. Peníze půjdou na obnovu zahrady,“ zhodnotila organizátorka Barbora Vlnová z volnočasového centra Skupovka, která tady spolu s kolegy pořádá program hlavně pro rodiny s dětmi.

Z původních stromů a keřů se ve dvouhektarovém areálu zachovaly například velké duby, cypřišky, metasekvoje nebo rozmanité rododendrony. „Loni jsme nasázeli zajímavé dřeviny. Kromě papírovníku čínského se jedná třeba o kolekci cizokrajných dubů či buků,“ vyjmenoval Kuták.

V hlavě už má další nápady, jak lokalitu ještě zatraktivnit. „Je nutné opravit opevnění spodní hráze rybníka a schodiště k vodní ploše. Snad dojde i na terasu, která je ve špatném stavu,“ doufá.

zpět na článek