Přepadl seniorku a z jejího účtu si převedl čtvrt milionu. Dostal pětiletý trest

  13:44
Na pět let do vězení poslal soud šestadvacetiletého muže, který loni v říjnu s nožem a sekerou v ruce přepadl v domě v Nebílovech na Plzeňsku seniorku. Ženě svázal ruce a ústa přelepil lepicí páskou. Pak ji donutil, aby mu prozradila přístupové údaje do internetového bankovnictví, a z jejího konta si na svůj účet převedl 250 tisíc korun.

Muž, který přepadl na Plzeňsku seniorku a donutil ji přeposlat větší obnos peněz na jeho účet, se ukrýval v objektu, kde policisté objevili varnu drog. | foto: Policie ČR

Případ se projednával u Okresního soudu Plzeň-jih, který obžalovaného Radima Dvořáka uznal vinným z loupeže. Rozsudek není pravomocný, Dvořák zůstává nadále ve vazbě.

„Obžalovanému přitěžuje, že se útoku dopustil vůči osobě vysokého věku a ze ziskuchtivosti. Jiný než nepodmíněný trest nepřipadal v úvahu,“ uvedl server Novinky.cz odůvodnění předsedkyně senátu Martiny Soudkové k výši trestu.

Dvořák se na seniorčin pozemek dostal na konci října v dopoledních hodinách skrz stodolu. Pak rozbil dveře do rodinného domu. Jakmile žena zaslechla padající sklo, šla se podívat na verandu, co se děje. Otevřela dveře, za kterými stál drogově závislý Dvořák. V ruce měl nůž, sekeru nechal u dveří.

Ženu zatlačil do chodby a přinutil ji, aby si sedla na taburet. „Přitom jí máchal nožem před obličejem, varoval ji, aby nekřičela, slepil jí ruce a ústa lepicí páskou a požadoval po ní mobilní telefon,“ stojí v obžalobě.

Lupič svázal seniorku a okradl ji o 250 tisíc, policie u něj našla varnu drog

Seniorku, kterou osobně znal asi sedm let a mluvil o ní jako o své „babi“, pak donutil, aby mu zpřístupnila své internetové bankovnictví, z něhož si převedl na svůj účet 250 tisíc korun. K tomu z její kabelky ukradl tisíc korun.

Ženu pak ještě více svázal a zmizel. Roztřesené seniorce se podařilo vysvobodit ze zajetí lepicí pásky a běžela k sousedům pro pomoc.

Za dva dny po přepadení se zásahové jednotce podařilo pachatele loupeže zadržet. V objektu, kde mladíka našli, kriminalisté objevili nelegální varnu pervitinu. Spolu s Dvořákem zadrželi další čtyři muže a dvě ženy, ti byli později propuštěni.

Muž se ve vazbě ke všemu přiznal a řekl, že udělal chybu. Za peníze, o které ženu připravil, si koupil motorku. Podle obžaloby den před útokem pod vlivem drog předstíral, že je exekutor a napsal seniorce zprávu, že dluží na úvěru. Vyhrožoval jí, že pokud okamžitě nesplatí téměř 15 tisíc korun, přijdou k ní domů exekutoři a zabaví majetek. Žena ze strachu ihned peníze poslala.

Podle znaleckého posudku muž nerespektuje sociální normy, má nedostatek empatie, je necitlivý až lhostejný vůči potřebám jiných lidí. Má návyk na marihuanu a pervitin, ale je schopen se zdržet jejich užívání.

„Čin nebyl spáchán pod vlivem duševní poruchy, v době činu byl schopen rozpoznat nebezpečnost svého jednání. Jeho jednání bylo vědomé a účelové,“ stojí v obžalobě.