Nadávala mi, nožem jsem ji trefil do krku, říká muž souzený za pokus o vraždu

  8:38,  aktualizováno  12:21
Rasisticky mi nadávala, chrstla mi na záda savo a dala mi facku. Tak se u Krajského soudu v Plzni hájí devatenáctiletý Ukrajinec Viktor Veselovský. Podle obžaloby se loni v létě v Plzni pokusil zavraždit patnáctiletou dívku, kterou před tím znásilnil a pohlavně zneužíval. Školačka si zachránila život tím, že předstírala, že je mrtvá. Obžalovaný soudu tvrdí, že konfliktu předcházela hádka, při níž se dívka chovala agresivně.

Veselovský sice pochází z Ukrajiny, ale v České republice žije asi pět let, má tu trvalý pobyt. Chodil tu i do základní školy, střední školu nedokončil. Bydlel na ubytovně.

Na otázku soudce, zda se cítí vinen, řekl že ne. „Nedoznávám se. To nebylo žádné znásilnění, to byl sex. Ano, bodnul jsem a seknul. Ale neplánoval jsem to,“ vypověděl mladík.

S dívkou se znal asi rok a půl. „Ona se rozešla s klukem, který se k ní nechoval hezky. Pak začala vztah se mnou. Chodili jsme spolu do parku, někdy do restaurace na oběd. První pohlavní styk jsem s ní měl, když jí bylo čtrnáct let. Po nějaké době se vztah mezi námi začal kazit, protože začala užívat omamné látky, což se mi nelíbilo. Rozešli jsme se a zůstali kamarády,“ vyprávěl cizinec.

V osudný srpnový den se s poškozenou podle svých slov měl sejít, protože mu chtěla dát dárek z dovolené. Uvedl, že před schůzkou nakoupil věci na úklid. „Měli přijet rodiče. Nakoupil jsem savo a pytle,“ vysvětloval mladík.

Pak se vypravil na schůzku a s dívkou šel do Lobezského parku. „Tam jsme byli chvíli a pak šli k ní domů a měli sex. Chtěl jsem jít domů, bylo deset hodin večer, a ona řekla, že půjde se mnou. Mně to bylo jedno. U hřiště jsme se měli rozloučit. Pohádali jsme se. Řekl jsem jí, že to mezi námi nefungovalo a nikdy fungovat nebude. Řekla mi na to: ‚dobře‘. A jestli si nechci užít ještě sex. Tak jsme ho měli na poli u lesíku, sama se svlékla,“ popisoval Veselovský.

Poté se pohádali. Podle jeho slov mu dívka rasisticky nadávala, chrstla mu na záda savo a dala mu facku.

„Byla agresivní, strkala do mě. Vytáhnul jsem nůž a švihnul jsem s ním někam do oblasti krku. Myslel jsem si, že odejde. Ona mi ale pořád stála v cestě, nechtěla mě pustit. Tak jsem znovu máchnul nožem a trefil jí do krku. Když spadla, začal jsem panikařit. Napadlo mě, že jsem ji zabil. Ležela tam, nehýbala se. Seděl jsem u ní asi hodinu a přemýšlel, co mám dělat. Vzal jsem ji za ruku, byla chladná. Napadlo mě, že ji musím schovat. Vysypal jsem všechny věci z batohu, měl jsem tam pásky. Nožem jsem jí sundal věci, co měla na sobě, páskou přelepil různé části těla. Viděl jsem to ve filmu. Kdybych jí nezalepil ruce, nestáhl bych jí ze srázu,“ uvažoval obžalovaný. Po činu odjel tramvají domů a šel spát.

Podle spisu si mladík přinesl lepicí pásku, pytel i zalamovací nůž

Na dívku podle spisu zaútočil loni 8. srpna po 20. hodině u řeky Úslavy v plzeňské části Lobzy nedaleko tamní střelnice.

Státní zástupce uvedl, že v osudný večer Veselovský řekl dívce, že musí něco odnést kamarádovi a aby tam šla s ním. Školačka netušila, že mladý muž má v batohu lepicí pásku, igelitové pytle, zalamovací nůž a s ním ještě další nůž i lahev s chlorovým čistidlem.

„Obžalovaný změnil směr a poškozenou spoutal lepicí páskou. Povalil ji na zem a vykonal na ní soulož. Pak ji odvedl k nedalekému lesíku,“ popsal v obžalobě státní zástupce. Tam násilník dívku výhrůžkami donutil k orálnímu sexu.

Pak oběť posadil na zbytek plotu a říznul jí do krku. Rána byla dlouhá přibližně pět centimetrů. „Než vykrvácíš, bude to trvat dva dny. Máš na výběr mezi dlouhou a bolestivou, nebo rychlou a nebolestivou smrtí,“ oznámil Veselský podle spisu dívce.

Pachatele dopadli několik hodin po činu

Protože ta odmítla obě možnosti, mladík podle zjištění policistů vzal nůž a dívku jím bodl do krku. „Poškozená padla obličejem k zemi a předstírala, že je mrtvá. Obžalovaný ve snaze zabránit svému odhalení poškozenou přetočil na záda, rozřezal jí oblečení, zabalil ji do pytle, na tělo nalil savo a pytel s poškozenou shodil ze srázu do lesního porostu. Ten pak zakryl kůrou a větvemi, poté z místa odešel,“ popsal státní zástupce v obžalobě.

Dívce se však podařilo z pytle dostat ven a požádala o pomoc první lidi, které potkala. Policisté pachatele dopadli několik hodin po činu.

Podle spisu Veselovský čin spáchal jen pár měsíců po svých osmnáctinách. Za pokus o vraždu mu hrozí trest od 15 do 20 let vězení, nebo i výjimečný trest od 20 do 30 let. Státní zástupce navrhl před několika týdny při podání obžaloby trest 18 let vězení. Kromě pokusu o vraždu je Veselovský obžalovaný ještě ze znásilnění a pohlavního zneužití. Rozsudek v případu zatím nepadl, hlavní líčení bude pokračovat v příštích dnech.

Událost vyvolala i protiukrajinské nálady. I když to v obdobných případech nebývá obvyklé, na tento konkrétní reagovala ukrajinská ambasáda v České republice a vášně uklidňoval i ministr vnitra Rakušan.

Znásilnil ji, pořezal a shodil ze srázu

Autoři: ,