Vandal, který zlomil lípu na náměstí, se přišel sám udat na policii

  14:46
Plzeňští policisté už znají totožnost muže, který v pondělí zlomil nově zasazenou lípu na plzeňském Masarykově náměstí. Vandal se sám přihlásil poté, co se jeho fotografie z kamerového záznamu objevila v médiích. Svým jednáním způsobil škodu 16 tisíc korun.

Policisté ve středu dopoledne zveřejnili snímek, na kterém je vandal zachycen, a požádali veřejnost, aby se jim ozvali ti, kteří muže na snímku poznají. Pachatel se nakonec během krátké chvíle dostavil osobně na obvodní oddělení policie a k vandalství se přiznal.

Policisté muže zatím nevyslechli a tak není jasné, proč mladý strom zlomil. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření z přečinu poškození cizí věci. Svým jednáním způsobil muž škodu 16 tisíc korun,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Raindlová. Vandalovi hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

Podle policistů muž zničil strom u Památníku národního osvobození a sochy T. G. Masaryka v pondělí krátce před desátou hodinou večer. „Dřevinu v polovině porostu zlomil. Vše nasvědčuje tomu, že se na strom pověsil celou svou vahou a následně došlo k jeho poškození,“ popsala Raindlová.

Lípu u příležitosti oslav 105. výročí založení Československa zasadili představitelé města 25. října. Tu původní museli porazit, protože uschla. Důvodem bylo to, že si jí lidé pletli s pisoárem, stejně jako psi, kteří k ní chodili močit.

Autor: