Lvi mají v plzeňské zoo zmodernizovaný výběh, návštěvníci na ně lépe uvidí

  16:30
Lvi berberští v plzeňské zoo dnes poprvé vyzkoušeli svůj nový moderní venkovní výběh. Ten dosavadní, který byl postavený v roce 2002, zahrada od loňského listopadu přestavovala a budovala kolem něj nové expozice věnované Maroku a životu jeho obyvatel Berberů. Lví smečka bude nové prostory využívat zatím přerušovaně, aby nezničili čerstvě vysetou trávu.

„Součástí modernizace se stala úprava a doplnění o nové bezpečnostní prvky tak, aby výběh vyhovoval novým přijatým legislativním a veterinárním požadavkům týkající se chovu lvů,“ vysvětlil mluvčí Zoologické a botanické zahrady města Plzně Martin Vobruba.

Část vodního příkopu je zasypaná a šelmy tak mají větší prostor k výběhu z 800 na 1 400 metrů čtverečních. Zbývající vodní příkop se rozšířil ze šesti na osm metrů, jeho hloubka je 2,5 metru. Podél něj mohou návštěvníci lvi sledoval z 26 metrů dlouhé vyhlídky s nízkou skleněnou stěnou. Hezčí výhled na lidi mají teď i samotní lvi.

Se stavbou začala zahrada loni v listopadu. Náklady na realizaci dosáhly 31 milionu korun, město Plzeň uhradilo 19 milionů.

Lvi berberští získali zmodernizovaný výběh. Jeho součástí je i Berberský objekt a Berberský stan. (28. 6. 2022)

Zmodernizovaný výběh tvoří nová separační klec, Rajská zahrada, informační objekt, vyhlídka, Berberský objekt a Berberský stan.

„Naším záměrem bylo tyto doplňkové objekty koncipovat jako objekty jednak v berberském stylu s informacemi pro návštěvníky o kultuře a také o tom, jaký vliv měl právě lev berberský na tuto kulturu. Přesahem této myšlenky je část věnovaná informacím o výskytu lva v českých dějinách a české heraldice. Rajská zahrada tak obsahuje ornamenty nebo kašnu a je vybudovaná podle stylu a pravidel arabských zahrad,“ láká k návštěvě Vobruba.

V domku návštěvníci uvidí v expozici například ručně malované mísy a další nádoby na přípravu jídla, nechybí další předměty denní potřeby a textilie. Zajímavostí je originální marocký tajin.

Na velkém množství nových naučných panelů se návštěvníci mohou dočíst o Berberech, lidech a přírodě severní Afriky, a mnoho informací o lvech, jejich roli a životě v přírodě a způsobu chovu v zoo i o samotném plzeňském chovu.

V Plzni jsou lvi berberští chováni od roku 2002 a množí se od roku 2016. „Dosud jsme odchovali osm mláďat. Předposledním, Fazanovi a Faridě budou 4. srpna dva roky a žijí nyní spolu s rodiči Matesem a Tamikou,“ vyjmenoval mluvčí.

Odchovaní lvi jsou například ve Francii ve třech různých zoo, v rakouském Herbersteinu, kde se již prvorozená Amira rozmnožuje a také v Zoo Chleby.

Poslední lvíčata se narodila Matice 9. května. Trojčata zatím žijí s matkou samostatně. Podle ošetřovatelů se spojí s Matesem a ostatními dvouletými lvi v okamžiku, kdy to jejich velikost a další okolnosti dovolí. Pravděpodobně to bude v průběhu letních prázdnin.

Smečka si zatím zmodernizovaný výběh bude užívat jen přerušovaně, aby neponičili travní koberec.

Autor: