Neposlal sanitku k muži s dušností, ten pak zemřel. Lékař dostal pokutu

  13:00
Okresní soud Plzeň-jih potrestal peněžitým trestem lékaře záchranné služby za neposkytnutí pomoci. Lékař odmítl poslat sanitku k pacientovi, který byl dušný, několik dní nejedl, měl průjem a zimnici. Muž druhý den zemřel. Podle závěru soudu lékař špatně vyhodnotil stupeň naléhavosti.

Soud uznal osmatřicetiletého lékaře Jana Š. vinným z neposkytnutí pomoci a uložil mu peněžitý trest ve výši 131 250 korun. Rozsudek není pravomocný, lékař se ihned odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné odvolání.

Podle závěru soudu Jan Š. jako vedoucí operátor směny na pozici dispečera Záchranné služby Plzeňského kraje nevedl komunikaci na tísňové lince 155 správně a věcně, navíc byl neempatický až arogantní.

Dušnost, kterou starší pacient trpěl a která byla slyšet i z telefonické komunikace, byla podle soudní znalkyně stavem pro poskytnutí záchranné zdravotnické služby.

„Správně nevyhodnotil stupeň naléhavosti tísňové komunikace, když nerozhodl o vyslání výjezdové skupiny k poškozenému. Současně nerespektoval postup předepsaný jeho pracovnímu zařazení, kdy sám v telefonické komunikaci se synem a přítelkyní poškozeného nezjišťoval informace o jeho zdravotním stavu za účelem řádné klasifikace potíží,“ řekl soudce. Navíc příbuzným ani neposkytl instrukce k poskytnutí první pomoci.

Neposkytnout pomoc jen proto, že ji pacient odmítá, je chybné

Peněžitý trest je podle soudce trestem výchovným. „Zákaz činnosti by byl s ohledem na časový odstup a kladná hodnocení ze zaměstnání příliš přísný,“ odůvodnil soudce. Za neposkytnutí pomoci hrozilo lékaři vězení až na tři roky nebo zákaz činnosti.

Okresní soud Plzeň-jih uložil v roce 2022 lékaři peněžitý trest 84 tisíc korun. Bylo to také za to, že jel k pacientce s infarktem opilý. Proti pokutě se lékař odvolal a případ projednával plzeňský krajský soud.

Ten lékaři uložil za ohrožení pod vlivem návykové látky pokutu ve výši 50 tisíc korun a případ neposkytnutí pomoci vrátil okresnímu soudu k novému projednání.

Dnešní pokuta je tak souhrnným trestem za oba skutky. Pokud částku přesahující 131 tisíc korun lékař neuhradí, půjde na 14 měsíců do vězení.

Pokuta za nevyslání sanitky k pacientovi neplatí, případ se vrací k soudu

Podle žalobkyně Jan Š. odmítl v lednu 2021 zaslat vůz zdravotnické záchranné služby šedesátiletému muži z Plzeňska, ačkoliv syn poškozeného i jeho snacha opakovaně volali na linku 155 a podrobně popsali zdravotní stav poškozeného. Že již deset dní nejí, špatně dýchá, má černorudý jazyk, průjem a zimnici.

„Zdravotní stav pacienta bez odborné lékařské péče mohl vést k selhání základních životních funkcí. I přesto lékař k němu sanitku neposlal,“ domnívá se státní zástupkyně. Nemocný muž pak druhý den zemřel.

Lékař jakoukoliv vinu od počátku odmítá. „Necítím se vinen. Hovor jsem vedl nevhodně, to je mi líto, takhle už nejednám. Nemyslím si ale, že jsem za to trestně odpovědný. Respektoval jsem vůli poškozeného, proto jsem sanitku neposlal,“ zopakoval dnes u soudu.

Neposlal sanitku k vážně nemocnému, muž pak zemřel. Lékař dostal pokutu

„Funkcí záchranné služby je ošetření a transport k nejbližšímu poskytovateli lůžkové péče. Po telefonu jsem mluvil s paní, která se dožadovala vyslání sanitky. Samotný pacient ale ošetření odmítal a odmítal odvézt do nemocnice. Navíc jsem byl v situaci, kdy byl kvůli covidu omezený počet sil a prostředků a nechtěl jsem sanitku blokovat pro případ nejvyšší naléhavosti,“ vysvětloval již dříve lékař.

„Rodina se dožadovala ošetření na místě a určení diagnózy, to ale není funkce záchranné služby. Nikdy jsem nikomu neodmítl poskytnout pomoc, pokud ji potřebuje a kdo ji chce. Mým úmyslem není někoho poškodit nebo mu uškodit,“ hájil se s tím, že volající syn mu do telefonu řekl, že jeho otec odmítl pomoc, i když měl zlomené nohy.

Podle soudu ale neposkytnutí pomoci jen proto, že ji pacient odmítá, je zcela chybné.

Autoři: ,