Soud zprostil obžaloby lékaře, který nevyslal sanitku k pacientovi. Muž zemřel

  13:06
Plzeňský krajský soud zprostil obžaloby lékaře záchranné služby, jehož státní zástupce vinil z neposkytnutí pomoci. Lékař odmítl poslat sanitku k pacientovi, který byl dušný, několik dní nejedl, měl průjem a zimnici. Muž druhý den zemřel. Podle závěru soudu žalovaný skutek není trestným činem.

Soud zprostil obžaloby lékaře ze záchranné služby. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Osvobozující rozsudek potvrdila mluvčí Krajského soudu v Plzni Jana Rubášová.

„Soud ve veřejném zasedání k odvolání obžalovaného a státní zástupkyně zrušil rozsudek Okresního soudu Plzeň-jih ze dne 31. ledna 2024 v celém rozsahu a znovu rozhodl tak, že obžalovaného zprostil obžaloby Okresního státního zastupitelství Plzeň–jih, podle které se měl dopustit přečinu neposkytnutí pomoci. V žalobním návrhu označený skutek není trestným činem,“ upřesnila mluvčí.

Okresní soud letos v lednu uložil osmatřicetiletému lékaři Janu Š. peněžitý trest ve výši 131 250 korun. Podle závěru soudu Jan Š. jako vedoucí operátor směny na pozici dispečera Záchranné služby Plzeňského kraje nevedl komunikaci na tísňové lince 155 správně a věcně, navíc byl neempatický až arogantní.

Dušnost, kterou starší pacient trpěl a která byla slyšet i z telefonické komunikace, byla podle soudní znalkyně stavem pro poskytnutí záchranné zdravotnické služby.

„Správně nevyhodnotil stupeň naléhavosti tísňové komunikace, když nerozhodl o vyslání výjezdové skupiny k poškozenému. Současně nerespektoval postup předepsaný jeho pracovnímu zařazení, kdy sám v telefonické komunikaci se synem a přítelkyní poškozeného nezjišťoval informace o jeho zdravotním stavu za účelem řádné klasifikace potíží,“ řekl v lednu soudce. Navíc příbuzným ani neposkytl instrukce k poskytnutí první pomoci.

Okresní soud uložil lékaři už v roce 2022 peněžitý trest 84 tisíc korun. Bylo to také za to, že jel k pacientce s infarktem opilý. Proti pokutě se lékař odvolal a případ projednával plzeňský krajský soud.

Choval jsem se nevhodně, ale vinen se necítím

Ten lékaři uložil za ohrožení pod vlivem návykové látky pokutu ve výši 50 tisíc korun a případ neposkytnutí pomoci vrátil okresnímu soudu k novému projednání.

Podle žalobkyně Jan Š. odmítl v lednu 2021 zaslat vůz zdravotnické záchranné služby šedesátiletému muži z Plzeňska, ačkoliv syn poškozeného i jeho snacha opakovaně volali na linku 155 a podrobně popsali zdravotní stav poškozeného. Že již deset dní nejí, špatně dýchá, má černorudý jazyk, průjem a zimnici. Muž pak druhý den zemřel.

Lékař jakoukoliv vinu od počátku odmítá. „Necítím se vinen. Hovor jsem vedl nevhodně, to je mi líto, takhle už nejednám. Nemyslím si ale, že jsem za to trestně odpovědný. Respektoval jsem vůli poškozeného, proto jsem sanitku neposlal,“ zopakoval u soudu.

„Funkcí záchranné služby je ošetření a transport k nejbližšímu poskytovateli lůžkové péče. Po telefonu jsem mluvil s paní, která se dožadovala vyslání sanitky. Samotný pacient ale ošetření odmítal a odmítal odvézt do nemocnice. Navíc jsem byl v situaci, kdy byl kvůli covidu omezený počet sil a prostředků a nechtěl jsem sanitku blokovat pro případ nejvyšší naléhavosti,“ vysvětloval již dříve lékař.

„Rodina se dožadovala ošetření na místě a určení diagnózy, to ale není funkce záchranné služby. Nikdy jsem nikomu neodmítl poskytnout pomoc, pokud ji potřebuje a kdo ji chce. Mým úmyslem není někoho poškodit nebo mu uškodit,“ hájil se s tím, že volající syn mu do telefonu řekl, že jeho otec odmítl pomoc, i když měl zlomené nohy.

Lékař za neposlání sanitky dostal pokutu (31. 1. 2024)