Plzeňan si vypěstoval závislost na legu, vydrží skládat i celý den

  8:24
Marek Mencl dokáže hodiny a hodiny stavět z lega. Z kostek legendární dánské stavebnice nejraději vytváří hrady nebo fantasy svět. „Když mě to chytne, vydržím si hrát celý den,“ říká třicetiletý muž z Plzně.

Mencl koníčku propadl už v dětství. Novou sadu, která na něj čekala většinou pod stromečkem, sestavil, rozebral a pak z ní udělal vlastní dílo. V dospívání nastalo období přezdívané fanoušky jako dark age.

„Přijdete mezi lidi a řeknete, že si stavíte z lega. Ostatní odpoví: Ježíšmarjá, kolik ti je? Podobné reakce mají rodiče, když je požádáte o stavebnici. Odvětí: Zbláznil ses? Vždyť už jsi velkej! Vyber si třeba hokejku. Na pár let jsem přestal, ale v sedmnácti mě to zase pohltilo,“ pokračuje.

Inspiraci Plzeňan nachází v pohádkách, filmech nebo třeba i na ulici, když si prohlíží architekturu. Sestavil například houbový domek, což je jeho vzpomínka na animovaný seriál Šmoulové. Na výsledku, který spolkl dva až tři tisíce kousků, pracoval několik týdnů.

„Spoustu dílků můžu použít úplně jinak, než je napsáno v návodu. Třeba dýně jsem udělal z koleček od auta. Lego je zkrátka krásná hračka,“ myslí si Mencl.

O něco jednodušší, ale zato osobitější mu připadá vzducholoď ve stylu steampunk.

Baví ho svět fantasy a věci, které ještě nikdo nevytvořil

„Baví mě svět fantasy a věci, které ještě nikdo nevytvořil. Vzducholoď řídí humanoidi s medvědí hlavou. Rád ji beru na výstavy. Rodiče a děti můžou vidět, jak se dají kostky kreativně zkombinovat,“ doplňuje Mencl, jenž svou zálibu spojil se zaměstnáním. Pracuje totiž v e-shopu s legem.

Marek Mencl si vydrží hrát s legem třeba i celý den. Inspiraci pro své modely nachází v pohádkách, filmech, na ulici. (3. 5. 2019)

Marek Mencl si vydrží hrát s legem třeba i celý den. Inspiraci pro své modely nachází v pohádkách, filmech, na ulici. (3. 5. 2019)

S oblibou vyráží na lego výstavy po celé republice. A protože mu podobná akce v západních Čechách chyběla, uspořádal ji v Plzni. Premiéra se koná o tomto víkendu v DEPO2015. O expozici je mezi vystavovateli zájem. Do Plzně jich dorazí zhruba padesát, každý minimálně s jedním modelem.

„Dost lidí mi píše, že našli ještě další výtvory, jestli je můžou také přivézt. Akce se stále rozrůstá. Ještě že ji máme v bývalé autobusové hale plzeňského depa,“ vtipkuje.

Výstava začíná po oba dva dny v 10 hodin a potrvá do 18 hodin. Návštěvníci si kromě jiného mohou vyzkoušet stavět poslepu nebo se ponořit do bazénu s legem. „Běžně se ale při jiných událostech stává, že děti za chvíli odběhnou, zatímco rodiče sedí a cvakají kostky,“ uzavírá.