Labuťák se postavil vlaku, aby ochránil svoji rodinu. Přišel o křídlo

  17:20
Velkou míru odvahy prokázal samec labutě, který se rozhodl uchránit svoji družku a mláďata před jistou smrtí. Postavil se proti vlaku, který se na ně řítil. Strojvůdce neměl šanci soupravu na poslední chvíli zastavit.

Labutí samec se snažil zachránit svoji rodinu před vlakem vlastním tělem. Vážně si při tom poranil křídlo, které mu musel veterinář nakonec amputovat. Jeho rodina ale přežila. | foto: DES OP

Zvířecí příběh, který mohl skončit tragicky, se stal v sobotu na železniční trati mezi Domažlicemi a Bělou nad Radbuzou. Strojvůdce zahlédl na trati zhruba 200 metrů od zastávky Pila nedaleko Trhanova labutí pár s mláďaty na poslední chvíli v zatáčce.

Samec se proti vlaku postavil, ale nebyla šance vlak zastavit. Strojvůdce si myslel, že labutě přejel. Ve zpětném zrcátku pak viděl, jak samec se samicí leží v kolejišti a kolem nich se hemží mláďata.

Okamžitě vše nahlásil dispečerovi, aby upozornil kolegy dalšího vlaku, kteří měli jet místem o hodinu později. O události také informoval Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.

„Šlo o čas. Okamžitě jsem volal profesionálním hasičům z Domažlic a požádal je o pomoc. Do patnácti minut mi volali přímo z kolejiště s tím, že všichni jsou živí, akorát labuťák se nemůže postavit na nohy,“ vypráví Makoň.

Na vlastní oči pak zjistil, že samice byla sice potlučená, ale jinak bez újmy a úrazu. Všech sedm zhruba týden starých mláďat bylo také v pořádku.

„Jediný, kdo byl v kritickém stavu, byl samec, který si myslel, že jedoucí vlak zastraší a přepere. Výsledkem byl otřes mozku a komplikovaná fraktura pravého křídla,“ popsal ochranář, který pár labutí z Trhanova i rybníka od osady Pila zná důvěrně a ví, že jejich přesuny z rybníka na rybník bývají časté.

Labutí rodinu naložili do auta a převezli do voliéry na záchranné stanici v Plzni. Jakmile se samec uzdraví, bude rodina vypuštěna do náhradní lokality, pravděpodobně na řeku Berounku. Hned tak to ale nebude. Veterinář musel samci křídlo amputovat a zakrátit přímo u těla.

Uhynula labutí celebrita, Zpěvanka zahnízdila v Česku jako první (28. 2. 2023)