Obyvatelé Kyšic u Plzně se bojí, že jim za domy vyrostou skladové haly

  16:54
Obyvatelé Kyšic u Plzně se bojí, že místo plánovaného obchodního centra jim vyrostou za domy jen skladové haly. Firma Situli stojící za projektem komerční zóny získala od plzeňského magistrátu změnu územního rozhodnutí. Místní protestují a podepisují petici.

Kromě desítek odvolání, kterými se bude zabývat Krajský úřad Plzeňského kraje, lidé v Kyšicích podepisují petici proti výstavbě zamýšlených hal.

Svůj názor mohou podle starostky Martiny Beranové projevit i lidé, kteří nejsou přímo účastníky řízení.

„Online petice je pro lidi, kteří nemohou v obci podepisovat reálné archy. Fyzická petice začala v pátek, jen za pondělní dopoledne tam přibylo 35 podpisů,“ řekla starostka obce s téměř tisícovkou obyvatel.

V devadesátých letech minulého století, kdy obec prodávala pozemky u dálničního přivaděče od dálnice D5 do Plzně, tam podle původních projektů mělo vzniknout obchodní centrum velikosti Olympie v Černicích a několik hal.

Jenže teď se místní podle petice obávají, že místo obchodního centra vznikne jen oplocený areál se skladovými a expedičními halami.

Organizátoři petice píšou, že nové územní rozhodnutí počítá s výstavbou šesti hal vysokých 15 až 19 metrů o celkové zastavěné ploše 81 tisíc metrů čtverečních, kde většinu plochy - 45 tisíc m², tvoří expediční haly s nákladními rampami.

Středisko obchodu a služeb Kyšice

  • Dostupná plocha 250 000 m2 vedle dálničního přivaděče, od silnice Kyšice - Letkov směrem na Plzeň, v současné době je tam polep
  • Původní plán velkého obchodního centra je z přelomu tisíciletí, kdy na okrajích velkých měst začínaly růst obchodní zóny s hypermarkety. Dříve ale byly postavené zóny u tři kilometry vzdáleného Ústředního hřbitova nebo o osm kilometrů dál v Černicích

„Podle nás svědčí rozsah a počet expedičních ploch o tom, že se jedná o mezisklady. Velikost a struktura objektu je srovnatelná například se skladem Amazonu v Dobrovízi. Předpokládaný počet zákazníků je 650 za den, čímž vychází denně na halu pouhých 109 zákazníků. Firma Lettenmayer & Partner, která je mateřskou společností Situli, se navíc zaměřuje především na stavbu skladů. Výstavbou těchto objektů by tak společnost Situli porušila platný územní plán,“ stojí v textu petice.

MF DNES žádala o vyjádření představitele firmy stojící za projektem. Muž, který zvedl mobilní telefon ve firmě Situli řekl, že je technik, a odkázal na vedení společnosti Lettenmayer & Partner.

„Majitelé jsou v zahraničí na dovolené, budou nejdříve za čtrnáct dnů. K věci se mohou vyjadřovat jen oni,“ uvedla pracovnice sekretariátu firmy.

Z webových prezentací společnosti vyplývá, že v České republice postavila několik velkých obchodních center, hypermarkety, velké obchodní domy s nábytkem, ale také skladová centra a kanceláře.

Projekt Kyšice společnost představuje jako pozemky o celkové výměře 250 tisíc metrů čtverečních s perfektním dopravním napojením využitelné pro obchod, služby, volný čas, technologický park, e-obchody, logistiku, skladování, drobnou nerušící výrobu nebo sídla firem.

Skladové haly nevyrostou bez souhlasu zastupitelů

Vedení Kyšic tvrdí, že územní plán nedovoluje výstavbu skladových hal u obce bez souhlasu zastupitelstva.

„Odpor lidí je naprosto neskutečný. Když se před lety vyjadřovali k projektové dokumentaci, bylo podáno asi 350 námitek. Vezměte si, že v té době tu žilo 960 lidí a mladší 18 let se nemohli vyjadřovat. Za současné situace jsme občanům nabídli, že mohou nosit odvolání proti rozhodnutí magistrátu k nám na obec a my je pak hromadně odvezeme. Termín pro podání odvolání končil v minulém týdnu, odváželi jsme jich přes 250,“ popsala starostka Beranová.

Kyšickým se nelíbí záměr stavět haly, které jsou prezentované jako internetové obchody. Obávají se, že by v nich bylo zaměstnáno hodně agenturních pracovníků.

„Dávali jsme i námitku, že nikde není řešená doprava, parkovací místa. V jedné směně mají mít 620 zaměstnanců. Když se budou směny střídat, v areálu bude víc lidí, než kolik jich v Kyšicích žije,“ podotkla starostka Beranová.

Autor: