Na obnovu části kulturního domu Peklo už je studie, začne se chystat projekt

  15:14
Ateliér Soukup Opl Švehla dokončil studii k plánované rekonstrukci části plzeňského kulturního domu Peklo. Studie se týká pouze západní části objektu s velkým sálem. Nyní má přijít na řadu projektování. Ačkoliv si lidé ve vedení města přáli, aby se zrekonstruovaný sál Pekla otevřel do konce volebního období, tedy před listopadem 2026, vše nasvědčuje tomu, že se to nestihne.

Interiér bývalého kulturního domu Peklo v Plzni | foto: Město Plzeň

Rekonstrukce západní části objektu má být první etapou obnovy kulturního domu. Následovat by měla druhá fáze, ve které se má na základě návrhu z architektonické soutěže změnit zbývající část. kvůli havarijnímu stavu krovu byla v roce 2018 uzavřena část Pekla s hlavním sálem.

„My jsme udělali studii. Teď se zřejmě bude muset udělat výběrové řízení na projekt. Potom bude zapotřebí získat stavební povolení, což v současné době trvá zhruba rok. Pak bude výběrové řízení na dodavatele,“ uvedl architekt Jan Soukup.

Na projektovou přípravu obnovy západní části Pekla má Plzeň vyhrazeno 35 milionů korun pro roky 2023 až 2025. Na samotnou rekonstrukci pak počítá s 500 miliony v letech 2026 a 2027. Podle mluvčí magistrátu Evy Barborkové zástupci radnice počítají s tím, že v příštím roce bude připravena prováděcí dokumentace. „Následně bude možné vypsat výběrové řízení na zhotovitele,“ uvedla Barborková.

Koncertní síň nejen pro filharmonii

Obnovená západní část má sloužit mimo jiné Plzeňské filharmonii, která by v Pekle měla získat zázemí. Náměstek primátora Pavel Bosák z Pirátů už loni upozorňoval, že velký sál známý svou dobrou akustikou nebudou využívat jen hudebníci. „Nemůžeme si dovolit tam udělat koncertní síň jenom pro filharmonii, protože potřeb v rámci města máme víc,“ konstatoval.

Domnívá se, že s ohledem na to, že se bude jednat o velmi drahou akci, musí velký sál být využitelný i pro jiné skupiny obyvatel Plzně. Peklo ovšem v posledních desetiletích vždy sloužilo nejenom pro koncerty, ale také pro plesy a další společenské akce.

Oprava kulturního domu Peklo má začít za rok, prioritou je velký sál

Budoucnost Pekla řešilo už minulé vedení Plzně. Už tehdy bylo dohodnuto, že město vyhlásí na obnovu celého objektu architektonickou soutěž. Celkové náklady se odhadovaly na 500 až 700 milionů korun. Nynější vedení radnice se rozhodlo akci rozdělit na dvě etapy a v té první rekonstruovat část s velkým sálem. Soutěž by se měla týkat především zbývající části, kde budou zřejmě možné výraznější změny.

David Šlouf z opoziční ODS označil za chybu, že se soutěž nedělá na celý objekt ještě před zahájením přípravy první etapy. Stejný názor mají i architekti, které osud Pekla zajímá.

Kulturní dům Peklo v Pobřežní ulici v centru Plzně se začal budovat na konci 19. století. Na začátku 20. století byla postavena budova s velkým společenským sálem. Po roce 1948 spravovala Peklo Krajská odborová rada a od roku 1987 do roku 2003 armáda. Pak objekt převzalo město. Radnice dlouhodobě plánovala rekonstrukci, kterou však politici roky odkládali.

Až v roce 2018 měla začít oprava toho nejnutnějšího. V srpnu toho roku však byla budova uzavřena, protože se ukázalo, že je v havarijním stavu. Město nabídlo objekt k prodeji za zhruba 6,5 milionu korun. Podmínkou bylo, že nový majitel zajistí rekonstrukci a zachová využití velkého sálu pro kulturní a společenské akce. Zájemce se nenašel. Zástupci radnice pak rozhodli, že rekonstrukci zajistí město ve své režii.

Pro Plzeň je v Pekle nejvýznamnější velký sál. Ten má kapacitu zhruba 800 lidí, což je o stovku víc, než pojme velký sál v Měšťanské besedě.

23. března 2023