Prostor U Zvonu v Plzni ozdobila obří koule, připomíná i plány na galerii

  9:52
Obří plastika zakotvila v prostoru U Zvonu v Plzni. Umělecké dílo plzeňského autora Benedikta Tolara nazvané Kulička iniciovala Západočeská galerie v Plzni, aby podpořila tvorbu pro veřejný prostor a zaměřila pozornost veřejnosti na pozemek určený ke stavbě nové budovy galerie.

Objekt Kulička od sochaře Benedikta Tolara zdobí prostor U Zvonu v Plzni. (20. 6. 2022) | foto: Petr Eret, MAFRA

Budova má podle původního záměru stát právě U Zvonu a sloužit pro uložení a prezentaci uměleckých děl ze sbírek galerie a řadu dalších aktivit. Výstavba je ale stále nejistá.

Dílo nazvané Kulička vzniklo ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni za finanční podpory města Plzně. Projekt je součástí festivalu Kulturní léto Západočeské galerie s Pivotečkou U Zvonu.

„Objekt Kulička je významově založen na vzájemném napětí mezi absolutní platónskou formou (koule) a jejím zvrásněným, zmačkaným povrchem. Nepravidelný abstraktní povrch povahu útvaru vtěluje do reálné, živé formy s její fyzickou nahodilostí, nedokonalostí a proměnlivostí. Stání před sochou je jiné než stání před užitným předmětem: stimuluje zvláštní rozhovor mezi ‚já‘ diváka a ‚ty‘ sochy,“ uvedla mluvčí galerie Gabriela Darebná.

Kulička je vyrobena z hliníku, oceli a polyuretanu a má průměr 330 centimetrů. U Zvonu zůstane do konce března 2023.

Dílo budí velkou pozornost kolemjdoucích, kteří si je prohlížejí a často se s ním fotí.

Benedikt Tolar pochází z Plzně. Vystudoval AVU Praha. Vystavuje jak ve významných domácích institucích, tak i v rámci skupinových výstav v zahraničí. Je významným českým sochařem střední generace. Ve veřejném prostoru realizoval několik děl v České republice i v zahraničí.

Působí jako vedoucí ateliéru Socha a prostor Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Jeho díla jsou zastoupena například ve sbírkách Národní galerie Praha, Galerie středočeského kraje nebo Galerie Klatovy/Klenová.