Jako tisíce dalších doplatila na zlodějský boom 90. let minulého století, kdy více či méně organizované bandy zlodějů vykrádaly kostely v pohraničí i dále ve vnitrozemí s vidinou snadného zbohatnutí. Sochy, obrazy a další předměty z kostelů pak končily v rukách překupníků a na burzách starožitností v západní Evropě.
Křtitelnice zmizela z kostela v Pístově v roce 2000. Za nějaký čas se objevila na aukcích v Německu. Tam ji ve spolupráci s Národním památkovým ústavem zakoupil soukromý sběratel z jižních Čech a nabídl k prodeji nejprve Západočeské galerii a pak v závěru loňského roku Západočeskému muzeu.
„Bylo mimo jiné zapotřebí, aby se vlastnictví zřekla církev. Za památku pak zaplatil Plzeňský kraj 150 tisíc korun,“ informoval ředitel muzea Jiří Orna. Připomněl, že pístovská křtitelnice je výjimečná tím, že je dřevěná, obvykle bývají zhotoveny z kamene.
„Hodnota je víceméně nevyčíslitelná, protože je to jedinečná práce. Cena, za níž jsme ji koupili, je opravdu nízká,“ sdělil kurátor uměleckoprůmyslového oddělení Západočeského muzea Jindřich Mleziva.
Národopisné muzeum nabízí po generální rekonstrukci dvě nové expozice |
Předmět vysoký 123 centimetrů už bohužel není kompletní. Chybí mu vnitřní kovová nádoba na vodu a také kovové panty držící víko. Na víku křtitelnice bývala polychromovaná plastika sousoší Křtu Páně s klečícím Ježíšem Kristem a stojící postavou Jana Křtitele na skále. Ta je podle muzejníků pravděpodobně nenávratně ztracena.
Nicméně zachovaná část kulturní památky byla podle Mlezivy v dobrém stavu, nebylo třeba ji opravovat, konzervátoři ji pouze vyčistili.
Návštěvníci Západočeského muzea mohou cenný předmět od čtvrtka vidět v církevní sekci uměleckoprůmyslového oddělení muzea. Té dominuje oltář z bývalého Dominikánského kláštera v Plzni. Klášter už neexistuje, byl zbořen na konci 19. století. Křtitelnice se podle muzejníků možná časem stane součástí Muzea církevního umění plzeňské diecéze, které je součástí Západočeského muzea.