Náměstí v Křimicích mají projít proměnou, důležité budou stromy a voda

  10:16
Příjemnějšího a živějšího centra by se zhruba do pěti let měla dočkat městská část Plzeň - Křimice. Podle studie má oblast v okolí křimického zámku nabízet ve srovnání s dneškem výrazně lepší podmínky pro pobyt a společenské akce. Důležitou roli při tom mají sehrát stromy a voda. Úpravou mají projít Křimické náměstí a Zámecké náměstí.

Centrum městského obvodu v Plzni-Křimicích má do pěti let získat příjemnější vzhled a lepší podmínky pro pobyt a společenské akce. | foto: Útvar koncepce a rozvoje města Plzně

„Pan starosta si přál, aby se z toho dvojnáměstí opět stalo centrum místního života,“ vysvětluje Josef Váně z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně (ÚKR). Tvrdí, že architekti při přípravě návrhu částečně vyšli ze starší studie ateliéru Soukup, Švehla, Opl z roku 2011.

„Tehdy hlavně prověřovali možnost, že by se vrátila vodní plocha, která tam v minulosti byla a sloužila například k napájení koní nebo pro potřeby hasičů,“ uvedl Josef Váně. Na základě studie staré přes deset se v oblasti připravil přívod vody i kanalizace.

Podle architekta bylo zásadním požadavkem pro novou studii přání na vytvoření vodního prvku a připravení podmínek pro to, aby náměstí mohlo sloužit k mimořádným společenským událostem, ale aby lidé měli i jindy důvod a chuť tam přijít.

Náměstí v Plzni-Křimicích mají během pěti let projít revitalizací.  (27. 7. 2022)

„Proto jsme navrhli vodní prvek, u kterého si mohou hrát děti, a nebrání využití prostoru pro jiné činnosti,“ líčí Váně. Proto se do návrhu dostalo víc stromů, kvalitní záhony a dostatek prvků využitelných pro sezení. Počítá se také s novým režimem parkování.

„Předpokládáme, že tam bude asi 25 nových stromů, budou uspořádané do stromořadí a jejich kompozice umocní podélnou osu nasměrovanou na křimický zámek,“ popisuje Váně.

Plán počítá s využitím dešťové vody pro udržování zeleně, například pobytového trávníku pod stromy. Architekt zdůrazňuje, že pro to, aby veřejné prostranství dobře fungovalo a bylo pro lidi příjemné, jsou nejdůležitější stromy.

Nová studie předpokládá, že budou i pod zemí vytvořené co nejlepší podmínky pro to, aby dobře a dlouhodobě prosperovaly. „Stromy jsou pro veřejné prostory ve městech zcela zásadní už jen proto, že poskytují stín a klimatizují okolí,“ říká.

Stromy jsou pro veřejné prostory zásadní

V Plzeňské ulici, která na Zámecké náměstí vede, je plánována zóna s rychlostí 30 km/h, která by měla vytvořit lepší podmínky pro pohyb chodců, cyklistů i aut.

Menší Křimické náměstí se dočká úprav, aby se i na toto místo dostaly nové stromy a vznikly lepší podmínky pro pořádání například slavnostních akcí u památníků obětem válek. Starosta městského obvodu Plzeň-Křimice Vít Mojžíš upozorňuje, že na Zámeckém náměstí se má změnit povrch v okolí sousoší Piety, kde je nyní trávník a povalová cesta.

„Počítá se s tím, že tam bude kamenná dlažba a budou se tam pořádat například trhy nebo rozsvícení vánočního stromu. Uprostřed celého náměstí bude vodní prvek, který bude řešený tak, aby nenarušil výhled na zámek,“ popisuje starosta. Změny centra Křimic by podle jeho slov probíhaly postupně v několika etapách.

„Už teď se projektuje uspořádání parkovacích míst. Potom se bude rozhodovat, která další etapa by měla přijít na řadu,“ líčí.

Starosta řekl, že úpravy centra budou stát desítky milionů korun, takže financování by zajišťovalo město, protože to převyšuje možnosti městského obvodu.

Vít Mojžíš věří, že se změnami podaří centrum Křimic revitalizovat. „Chceme, aby se náměstí stalo středem, který lidi bude přitahovat. Rádi bychom podpořili i podniky, které by tam mohly vzniknout, aby to tam víc žilo,“ konstatoval.