Báň se na kostel vrátí až v příštím roce, biskupství čeká na dotace

  14:38
Kostel svatých Petra a Pavla v Dolní Lukavici je už rok bez své dominanty. Starou báň včetně její věžičky loni sundal jeřáb, protože byla ve špatném stavu. Nová základní konstrukce je už hotová, osazena bude ale až v příštím roce. Čeká se totiž na peníze z dotací.

Na trávníku u kostela je v současné době z nového dřeva sestavená základní konstrukce budoucí báně. Pokud církev s obcí kromě svého příspěvku získají i potřebnou část z dotací, v příštím roce by jeřáb měl vynést a usadit na zděnou část věže její novou vrcholovou část.

Stavební technik Biskupství plzeňského Vojtěch Krejčí vypočítal, že už v loňském roce lidé z tesařské firmy zkompletovali nosnou konstrukci věže, specialisté pozlatili kříž a makovici, jež budou v samém vrcholu. Letos specialisté oplechují horní část věže i její lucernu, v plánu je také bednění, které dá hlavní části definitivní cibulovitý tvar.

Kolem dřevěné konstrukce nové věže usazené na trávníku u kostela je v současné době postavené lešení. Mluvčí biskupství Pavel Říha řekl, že opakovaně odpovídají na dotazy, zda nové dřevěné konstrukci neuškodilo, když zůstala přes zimu nezakrytá.

„Poškození vylučujeme vzhledem k tomu, že konstrukce věže stojí na roštu z prken. Voda na ni nezůstává, ale odtéká do terénu. Konstrukce věže je neustále vysoušena proudícím vzduchem. Věž maximálně v některých částech zešedla. Takový odstín je naopak pro památkový objekt patřičnější. V další etapě bude provedeno oplechování báně, osazení kříže s makovicí a následné vyzvednutí báně na věž,“ popsal zástupce realizační firmy Rudolf Faust.

Když loni v červnu jeřáb sundal původní dřevěnou nástavbu, pracovníci firmy odhalenou zděnou část věže okamžitě očistili a zakryli provizorní střechou. Zimu podle odborníků přestála bez problémů.

Oprava kostela

  • celkové náklady činí 1,9 mil. korun
  • v loňském roce bylo prostavěno 614 tisíc – 400 tisíc přišlo od ministerstva kultury, 100 tisíc poskytla obec Dolní Lukavice, 114 tisíc církev
  • původní záměr byl dokončit práce již letos, ale z požadovaného milionu korun ministerstvo kultury poskytlo 500 tisíc
  • rozpočet pro letošní etapu je 650 tisíc. Zbývajících 640 tisíc by mělo být získáno v roce 2021 stejně jako v předešlých etapách z rozpočtu ministerstva kultury, farnosti a případně obce Dolní Lukavice

„Konstrukce věže je v naprostém pořádku. Je suchá a v nejlepší kondici,“ uklidňuje stavební technik. Místní by byli nejraději, kdyby kostel v samém centru obce už měl na věži usazenou opět svoji dominantu, která bude zářit do dáli. 

Oprava má určené jednotlivé etapy prací a ty jsou vázané na dotace, jež jsou v každém roce omezené.

„Rád bych místní poprosil o trpělivost. Děláme vše, co je v našich silách a možnostech. Například v Obratani na Pelhřimovsku jsou na tom podobně, tam je věž kostela sv. Petra a Pavla sejmuta třetím rokem. Jsem přesvědčen, že výsledek bude stát za to,“ řekl Vojtěch Krejčí. 

Připomněl, že obdobným etapovým způsobem prošly opravami věže i na dalších místech Plzeňského kraje, například ve Šitboři na Domažlicku nebo v Lestkově na Tachovsku.

Kostel v Dolní Lukavici přišel o báň (14. 6. 2019)


Autor: