Po hasičské zábavě je vesnice ohniskem koronaviru, ruší se i svatby

  13:36
Plzeňský kraj má po obci Tatiná nové ohnisko nákazy koronavirem. V Nové Vsi u Dobřan na Plzeňsku hygienici prokázali covid-19 u více než dvaceti lidí, kteří byli na hasičské zábavě, na výsledky u poloviny dalších čekají. V obci platí mimořádná opatření.

V půlce srpna byla ohniskem nákazy Tatiná na Plzeňsku (na snímku). Nyní hygienici zavedli stejná opatření v Nové Vsi u Dobřan. | foto: Petr Eret, MF DNES

Hasičská zábava se v Nové Vsi konala v sobotu 29. srpna. Akce se účastnilo asi 60 lidí. Mezi nimi byly také dvě ženy z Dobřan, kterým se po akci udělalo špatně. Testy ukázaly, že jsou pozitivní na covid-19. 

Během uplynulého víkendu hygienici otestovali všechny účastníky zábavy. Výsledky testů jsou hotové zatím jen u poloviny z nich, procento nakažených je však vysoké. 

„Covid pozitivních je řádově dvacet,“ potvrdil krajský epidemiolog Petr Pazdiora. Podle starosty obce Miroslava Sedláka je pozitivních dokonce 25 lidí. Někteří z nakažených mají příznaky virového onemocnění.

„Je to vlastně druhá Tatiná,“ poznamenal Pazdiora s tím, že průběžně budou hygienici testovat další lidi. „Čím víc se bude testovat, tím víc bude pozitivních. Ale nechci předjímat, kolik jich bude,“ dodal.

Starosta Nové Vsi řekl, že hygienici v obci nařídili nošení roušek, obyvatelé mají omezit kontakt s jinými lidmi a udržovat minimálně dvoumetrový odstup. Uzavřená je hospoda, kde se zábava konala, obyvatelé nesmí chodit na obecní úřad, zakázané jsou veškeré společenské i soukromé akce. V plánu je desinfekce některých veřejných prostor. 

To vše kopíruje zásahy v Tatiné, kde se už hygienici s nákazou vypořádali a obec vyhlásili vyhaslým ohniskem.

Starosta, který se hasičské zábavy neúčastnil, uvedl, že zatím testován nebyl. „Ale dá se to očekávat, protože jsem se s dvěma covid pozitivními setkal. Budu volat svému zaměstnavateli, abych se domluvil na dalším postupu,“ sdělil. 

Z covid pozitivních jsou podle něj zatím všichni ve věku do 50 let.

Starosta přiblížil, že v obci se měly v následujících dnech v hospodě konat dvě svatby, obě jsou odvolané. „Všichni situaci berou rozumně, nikdo nešíří paniku,“ uvedl. 

Covid-19 se objevil i mezi zaměstnanci léčebny

Koronavirus se objevil také v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech. Covid-19 se tam prokázal u čtyř zaměstnanců. Jak MF DNES zjistila, tři z nich byli na zábavě v Nové Vsi. 

„Nakaženými jsou dva zaměstnanci z léčebného oddělení, jeden z centrálního příjmu a jeden ze stravovacího provozu. Mají bezpříznakový nebo jen lehký průběh nemoci, jako je rýma a kašel. Omezili jsme provoz v kuchyni a vaříme pouze pro pacienty. Zaměstnanci si musí nosit jídlo z domova,“ potvrdil nákazu mluvčí nemocnice Libor Panoš. 

Nemocnice otestovala zaměstnance i pacienty, kteří se s nakaženými dostali do kontaktu a další testování plánují. Zatím mají všichni testy negativní.  

Od úterý je uzavřen centrální příjem a nemocnice nepřijímá nové pacienty. Zároveň je zákaz návštěv v celém zařízení, kde je na 30 odděleních 1 100 pacientů a pracuje zde stejný počet zaměstnanců. 

Některé školy v kraji zůstaly zavřené

Kvůli nákaze nezačal v několika školských zařízeních v kraji nový školní rok. Koronavirus se objevil v pedagogickém sboru Masarykova gymnázia v Plzni. Všichni učitelé proto museli do karantény. Škola by měla otevřít 14. září. 

Hygienici uzavřeli také plzeňskou Základní školu v Tachovské ulici. Žáci se budou moci vrátit do lavic ve středu.  

Kvůli koronaviru je od tohoto týdne uzavřena také Benešova základní škola v plzeňských Doudlevcích. Pozitivní byli dva žáci a jeden učitel. Tam by výuka měla být obnovena 14. září.

Kvůli nakažené ředitelce zůstala 1. září zavřená také Mateřská škola v Čížkově na  Plzeňsku.