V rokycanské firmě jsou dva nakažení, jeden byl na párty v pražském klubu

  17:06,  aktualizováno  19:32
Desítky zaměstnanců firmy Borgers v Rokycanech podstoupily testy na koronavirus. Další museli do karantény. Hygienici už tady odhalili dva případy onemocnění covid-19. Jeden z nakažených byl podle informací MF DNES na párty v pražském klubu, kde se nakazilo přes 100 lidí.

U vchodu do areálu visí informační cedule s instrukcemi. Všichni musejí z preventivních důvodů opět nosit roušky. Ve výrobním závodě platí od minulého čtvrtka, kdy se objevil první případ nákazy, přísnější režim. Závod zaměstnává přibližně 2 000 lidí včetně agenturních dělníků, kteří vyrábějí díly pro automobily.

Koronavirus v Česku

Obnovený provoz Divadla v Celetné. (28. května 2020)
Bertiny lázně v centru Třeboně se po kompletní rekonstrukci zase otevírají pacientům a návštěvníkům.  (29. května 2020)
Liberecké zábavní a vzdělávací centrum iQLandia se připravuje na otevření. Návštěvníky by mělo znovu po bezmála třech měsících uzavření kvůli koronaviru přivítat 5. června 2020. IQPark se otevře již 1. června 2020. Snímek ukazuje zakrývání jednoho z exponátů, které nebude možno z hygienických důvodů dočasně používat. (28. května 2020)

V pondělí na testy muselo pětadvacet zaměstnanců. „Výsledky jsou naštěstí negativní,“ potvrdila večer. Doplnila, že všichni zůstávají nadále v povinné izolaci. Po čtrnácti dnech se podrobí ještě kontrolním odběrům.

Nařízení platí pouze ve společných prostorách, například v šatnách, na toaletách nebo když zaměstnanci přecházejí mezi jednotlivými pracovišti.

„V halách ústenky nemají, protože je tam opravdu teplo. Báli jsme se, aby nám lidé nezkolabovali. Ale už v květnu a červnu jsme zavedli některá opatření. Pořídili jsme plexiskla, máme dvoumetrové rozestupy i dezinfekci,“ vyjmenovala personální ředitelka Marta Párová.

Mimo to u vstupu do podniku stále měří příchozím teplotu. „Jenže první kontakt, který koronavirus přinesl, teplotu neměl. Byl bez příznaků,“ řekla Párová.

Část zaměstnanců zatím pracuje z domova. „Zároveň jsme všechny vyzvali, že pokud se necítí dobře, ať se nechají otestovat jako samoplátci. Náklady jim pak proplatíme,“ dodala.

Podle zjištění redakce MF DNES koronavirus do Borgersu přinesl muž, který vyrazil 11. července na oslavu do pražského klubu Techtle Mechtle. Od něj onemocněl jeho kolega, který se sice akce nezúčastnil, ale byl s dotyčným v přímém kontaktu. 

Hlavní hygienička Zdeňka Jágrová serveru iRozhlas sdělila, že na večírku byla infekční dívka, která v lokálu organizovala oslavu. Od té doby už odborníci vytrasovali více než 100 nemocných, mezi nimi jsou také fotbalisté a florbalisté několika sportovních klubů.

Autor: