V horažďovické nemocnici se objevil koronavirus, nakažených je čtyřicet

  21:46,  aktualizováno  9. srpna 16:00
V horažďovické nemocnici na Klatovsku je čtyřicet lidí nakažených koronavirem. Ještě v pátek mluvčí nemocnice mluvil o zhruba dvaceti lidech, v neděli krajský epidemiolog počet zvýšil na čtyřicet. Pozitivní testy mají jak pacienti, tak i personál.

„Pozitivní test mělo 30 pacientů a 10 lidí z řad personálu,“ upřesnil krajský epidemiolog Petr Pazdiora. Podle něj většina z nakažených nemá žádné příznaky nákazy nebo jen mírný průběh onemocnění.

„Otestováno bylo 290 lidí. Výsledky máme u většiny z nich, na další ještě čekáme,“ doplnil.

„Děláme vše pro to, aby se nákaza více nešířila jak uvnitř, tak i vně nemocnice,“ uvedl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška. 

Vedení zdravotnického zařízení, které je určeno pro pacienty vyžadující následnou ošetřovatelkou péči a rehabilitace, zavedlo všechna opatření doporučená krajskou hygienickou stanicí. 

„To znamená, že areál nemocnice je uzavřen včetně zákazu návštěv, došlo k izolaci pacientů, je omezen příjem a propouštění pacientů a zavedla se personální opatření. Nakažení zaměstnanci jsou v karanténě a k pacientům mají přístup jen negativně testovaní zdravotníci. Ti pracují v oddělených týmech,“ vyjmenoval mluvčí.

Personál nemocnice začal také používat vyšší stupeň ochrany než dosud -  respirátory, ochranné brýle či štíty a jednorázové rukavice. 

„Provádí se daleko intenzivněji dezinfekce všech prostor nemocnice,“ dodal Kokoška s tím, že jsou v kontaktu s rodinami pacientů, protože nyní není možné, aby za svými blízkými jezdili nebo si je dokonce brali do domácí péče.

Horažďovická nemocnice má 140 lůžek následné péče a přes 140 zaměstnanců. Z toho počtu je deset lékařů a 60 sester. 

Podle webu Krajské hygienické stanice se od začátku pandemie v Plzeňském kraji nemocí covid-19 nakazilo 756 lidí, 662 z nich se vyléčilo a 16 zemřelo. Od minulého týdne přibylo v kraji 32 nakažených.