Budu se věnovat i kvalitě života v malých obcích, slíbila nová hejtmanka

  10:50,  aktualizováno  11:54
Novou hejtmankou Plzeňského kraje se stala Ilona Mauritzová, poslankyně a jednička krajské kandidátky ODS. Na ustavujícím zastupitelstvu pro ni hlasovalo 28 zastupitelů z 45. Největší prioritou nového vedení kraje je podle Mauritzové boj s koronavirem. Kromě toho chce pomoci řešit vážné problémy Sušické nemocnice. Slíbila také, že žádná z krajských nemocnic se nebude prodávat ani pronajímat.

Nově zvolená hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová. (12. 11. 2020) | foto: Petr Eret, MF DNES

Iloně Mauritzové dalo svůj hlas 28 zastupitelů, 13 bylo proti a čtyři se zdrželi.

Hlasování se zdrželi zastupitelé za KSČM a SPD. Ze 13 zastupitelů, kteří hlasovali proti zvolení Ilony Mauritzové, bylo 12 z ANO. 

Hnutí to zdůvodnilo tím, že má pro nového hejtmana dvě kritéria. „Měl by ho nominovat vítěz voleb (ANO), a zároveň by to měla být osoba, která získala v krajských volbách nejvíce preferenčních hlasů (to byl bývalý hejtman a lídr STAN Josef Bernard). Paní Mauritzová nesplňuje ani jedno hledisko,“ uvedl Petr Vanka z opozičního hnutí ANO.

Plzeňský kraj povedou v následujícím období ODS s TOP 09 a povolební blok STAN a Pirátů. V 45členném zastupitelstvu mají 25 křesel.

ODS a TOP 09 mají v devítičlenné radě pět míst včetně hejtmana, STAN s Piráty obsadí čtyři křesla. S hnutím ANO, které ve volbách zvítězilo s 12 mandáty, strany odmítly jednat.

Ilona Mauritzová je od vzniku krajů v roce 2000 šestým hejtmanem v pořadí. Stala se druhou ženou v čele Plzeňského kraje. První byla v letech 2008 až 2010 Milada Emmerová z ČSSD, která byla vůbec první hejtmankou v České v republice.

Ilona Mauritzová

  • 60 let
  • od roku 1991 založila a vedla střední a později vyšší zdravotnickou školu
  • v roce 2002 založila soukromou Vysokou školu zdravotnickou v Plzni
  • v roce 2011 byla zvolena rektorkou Západočeské univerzity, kterou vedla tři roky
  • v roce 2017 se stala poslankyní 
  • po komunálních volbách v roce 2018 získala křeslo v zastupitelstvu Plzně

Mauritzová bude mít na kraji na starost také oblast zdravotnictví. Souběh funkcí hejtmanky a poslankyně chce vyřešit odchodem ze Sněmovny, ke kterému může v krajním případě dojít, až jí skončí mandát poslankyně v příštím roce na podzim.

Za aktuální prioritu všech priorit nového vedení kraje označila hejtmanka v projevu bezprostředně po svém zvolení boj s koronavirem. „Zejména pak ochrana těch, kteří to nejvíc potřebují. To je seniorů,“ prohlásila.

Také slíbila, že se bude věnovat problematice kvality života v malých obcích v řídce osídlených oblastech kraje.

„K mým prvním krokům bude určitě patřit cesta do Sušice kvůli těžké ekonomické a personální situaci, ve které je tamní městská nemocnice. Chci tam jednat s panem starostou a chtěla bych docílit toho, aby lékaři, kteří nyní uvažují o tom, že nemocnici opustí, si to rozmysleli. Aby věděli, že kraj je připraven nemocnici pomoci. Jestli tím způsobem, že nemocnice zůstane městská, nebo bude patřit mezi nemocnice Plzeňského kraje, je na širší debatu,“ řekla Mauritzová.

Garantuje, že žádná z krajských nemocnic se nebude prodávat ani pronajímat. „Ráda bych, aby nemocnice dobře fungovaly a měli jsme je velmi dobře vybavené. Chtěla bych, abychom krajské zdravotnictví stabilizovali. Myslím, že je to velký cíl,“ uzavřela.

Podle očekávání se prvním náměstkem pro regionální rozvoj, životní prostředí a fondy EU stal bývalý hejtman, lídr a vyjednavač za STAN Josef Bernard.

STAN získali ještě post náměstka pro dopravu, jímž je znovu Pavel Čížek. Pirátům podle dohody připadla pozice náměstka pro sociální věci, kterým se stal Rudolf Špoták, a post náměstka pro oblast IT a Centrální nákup, jímž je Pavel Hais.

Občanští demokraté dále získali křeslo náměstka pro ekonomiku, majetek a investice. Obsadil ho Pavel Karpíšek, senátor za ODS a starosta Vejprnic. Funkci hodlá vykonávat jako neuvolněný.

Stejně tak chce vést resort školství a sportu starosta Klatov Rudolf Salvetr. ODS také patří cestovní ruch. Povede ho Marcela Krejsová, dosavadní náměstkyně pro ekonomiku a pověřená hejtmanka.

TOP 09 získala post radního pro kulturu a památkovou péči, funkci bude vykonávat Marek Ženíšek.

Autoři: ,