Koronavirus pronikl do domova pro seniory v Tachově, nakazilo se 38 lidí

  8:06
Tachovský domov pro seniory Panorama zasáhl koronavirus. Nákaza se zatím potvrdila u 26 klientů a dvanácti zaměstnanců. Počet nemocných zřejmě ještě poroste. Virus se nedávno vyskytl také v zařízení pro osoby se zdravotním postižením v Dnešicích na Plzeňsku.

Koronavirus se objevil v domově seniorů Panorama v Tachově. Nákaza se zatím potvrdila u 26 klientů a 12 zaměstnanců. | foto: Domov seniorů Panorama

První testy v Panoramě, která spadá pod Centrum sociálních služeb Tachov, se uskutečnily už v neděli. Informaci potvrdila jeho ředitelka Lucie Báčová.

Výsledky však ještě včera večer neměla k dispozici. „Doufám, že to nebude pohroma,“ sdělila.

Ředitel krajské hygieny Přemysl Tomašuk ovšem večer konstatoval, že neblahý scénář se naplnil. „Zatím se jedná o dvacet šest pozitivních klientů a dvanáct lidí z personálu, což je poměrně dost,“ vyčíslil Tomašuk.

Jak dopadlo další testování, dosud není jasné. „Předpokládám, že číslo bohužel ještě poroste,“ řekl. V domově v současnosti žije 120 klientů a pracuje asi 70 zaměstnanců. „Všichni pozitivní byli izolováni od ostatních. Jejich konkrétní zdravotní stav ale neznám,“ dodal Tomašuk.

Podle zjištění MF DNES museli být někteří klienti hospitalizováni, protože se u nich objevily komplikace.

„V pondělí jsme převáželi do Stodské nemocnice dvě ženy, u nichž došlo k rapidnímu zhoršení zdravotního stavu. Obě trpěly dušností, což je ohrožovalo na životě. Jedna skončila na interně, druhá na lůžku pro covid pacienty, protože měla pozitivní test na koronavirus,“ přiblížila mluvčí krajské záchranky Mária Svobodová.

Panorama: Nevíme, jak se k nám nákaza dostala

Domov pro seniory byl z preventivních důvodů zavřený od minulého týdne. Do té doby příbuzní za svými blízkými mohli, ovšem za velmi přísných hygienických pravidel. „Setkání většinou probíhala venku. Bohužel nevíme, jak se k nám nákaza dostala,“ uvedla Báčová.

Zaměstnanci pracují ve dvou týmech. Otázkou teď je, jestli aktuální situace s nastaveným systémem nezamává. „Pokud budou bez příznaků, budou dál fungovat, samozřejmě v ochranném obleku, masce, rukavicích a brýlích. Jestliže budou mít horečky nebo další potíže, určitě zůstanou doma,“ zdůraznila ředitelka.

Půjde-li o více zaměstnanců, kteří z týmu vypadnou, požádá Báčová o posilu. Podle hejtmanova náměstka pro sociální věci Zdeňka Honze by mohlo jít o mediky.

„Dnes o tom budeme jednat. Mluvili jsme o studentech lékařské fakulty, a to ze čtvrtých a pátých ročníků,“ konkretizoval.

Báčová ubezpečila, že v Panoramě nastavili veškerá potřebná opatření a mají rovněž dostatek ochranných pomůcek pro personál. „Snažíme se udělat maximum. Jídlo rozvážíme přímo na pokoje, nejsou ani setkání v jídelnách. Všechny prostory dezinfikujeme, čističky vzduchu jedou na plné obrátky. Čekáme, jak to dopadne. Ale žádná hysterie u nás rozhodně nepanuje,“ uzavřela.

Asistentka a tři nemocní klienti v Dnešicích

Onemocnění covid-19 se v poslední době nevyhnulo ani klientům domova pro osoby se zdravotním postižením v Dnešicích na Plzeňsku, který patří pod Centrum sociálních služeb Stod. Výsledky testů potvrdily čtyři nemocné.

„Šlo o asistentku a tři klienty. Nikdo další ve společné domácnosti naštěstí neonemocněl. Naše služby jsou specifické, protože osoby se zdravotním či mentálním postižením bydlí v rodinných domech maximálně po osmi. Tím je riziko šíření koronaviru nižší,“ vysvětlil vedoucí sociálních služeb Radek Rosenberger.

Doplnil, že evidovali ještě další čtyři případy, tři zaměstnance a jednoho klienta z jiných míst, které stodské centrum také využívá.