V Plzni slavili dvě trolejbusová výročí. Do ulic města vyjely unikáty

  11:44
Dvě dopravní jubilea si připomněla Plzeň o víkendu. 80 let trolejbusové dopravy v Plzni a 85 let výroby trolejbusů Škoda. Pro návštěvníky byla v západočeské metropoli připravena výstava vozidel. Mohli si také připomenout historii výroby i provozu trolejbusů nebo vyslechnout zajímavé přednášky.

Po celou sobotu v areálu DEPO2015 také jezdila unikátní replika historického trolejbusu Pressburg z roku 1909. Velkou atrakcí pak byla večerní jízda historických trolejbusů.

Součástí oslav bylo představení dvou knih z dílny autorského kolektivu při Společnosti pro veřejnou dopravu.

První z nových titulů je vůbec první monografií zaměřenou na trolejbusy v Plzni a také dosud největší knihou o plzeňské městské dopravě.

Kromě historie tohoto dopravního prostředku popisuje publikace také barvitý příběh proměn tváře západočeské metropole, lidských osudů, smělých plánů i pošetilých úvah, starých zákoutí, krásy techniky i poctivé práce. 

Škodovácký trolejbus brázdil americký Dyton, teď stojí v muzeu v Praze

„Skládali jsme střípky výpovědí 39 pamětníků, pročetli korespondenci od třicátých let, objevili dosud neznámé diapozitivy. Mnoho hodin jsme bádali v archivech a našli bez nadsázky skryté poklady. Naše kniha představuje příběh o symbióze města s druhem dopravy, jenž je právě tak plzeňský jako zdejší pivo. I trolejbusy mají u nás svou kulturu,“ uvedli autoři.

Druhá z nových knih se zaměřuje na výrobu trolejbusů s okřídleným šípem ve znaku. Kromě popisů jednotlivých typů se autoři zaměřili i na ty, bez kterých by žádné vozy nevznikly – škodováky.

Mnoho z nich věnovalo trolejbusům celý svůj profesní život.