Místo vězení jen podmínka. Soud zmírnil ženě trest za týrání zvířat

  15:52
Iva Wastlová, která byla uznána vinou z týrání zvířat, nakonec do vězení nepůjde. Za téměř sto nemocných a podvyživených psů, které měla v bytě v Plzni na Vinicích a v domě v Sedlci, měla původně strávit ve vězení 18 měsíců. Odvolací senát krajského soudu jí dnes zmírnil trest na podmínku.

Iva Wastlová u Krajského soudu v Plzni (16. května 2023) | foto: Jitka Kubíková Šrámková, MF DNES

Odvolací senát ženu potrestal 24 měsíci se zkušební dobou na tři roky. „Dále obžalovaná musí uhradit peněžitý trest 100 tisíc korun a propadne jí částka 95 300 korun, kterou nabyla prodejem psů,“ řekl dnes předseda senátu David Protiva.

„Chovala ve zcela nevyhovujících životních a hygienických podmínkách desítky psů, kdy je nutila i přes jejich zdravotní stav a schopnosti k reprodukci. Psi neměli dostatek potravy, poskytnuté granule byly kontaminovány výkaly a močí, stejně tak byla kontaminována voda, psy nechávala trvale v přepravních boxech a klecích, zvířata na sebe kálela, bez souhlasu podávala psům veterinární léčiva, prováděla jim infuze. Část psů špatným chováním utrpěla trvalé následky či zemřela. Dlouhodobě jim obžalovaná působila bolest a utrpení,“ vyjmenoval soudce.

Jednání obžalované je podle něj třeba posuzovat podle mírnějšího ustanovení trestního zákoníku, které platilo v době páchání trestní činnosti. „Uložení nepodmíněného trestu bylo nepřiměřeně přísné i s ohledem na dosavadní bezúhonnost obžalované a téměř pětiletou dobu, která uplynula od spáchání trestné činnosti,“ dodal Protiva.

Nepodmíněný trest byl nepřiměřeně přísný

Okresní soud Plzeň-město Ivu Wastlovou letos v únoru uznal vinou z týrání zvířat a odsoudil ji k nepodmíněnému trestu na 18 měsíců. Zároveň jí nařídil uhradit částku za prodej psů. Proti verdiktu se odvolala jak obžalovaná, tak i státní zástupce.

Policisté zasahovali v rodinném bytě v Sedlci u Plzně v červenci 2018. Tehdy se veterinářům podařilo zachránit 18 zubožených psů. Jednalo se zejména o jezevčíky, čivavy a křížence.

Zvířata měla v chovných prostorech a klecích otřesné životní podmínky. Všude v domě byl hrozný nepořádek, vrstva psích výkalů, byl cítit čpavek, kdy zasahující policisté a zaměstnanci veterinární správy nemohli ani dýchat, granule se válely po zemi, voda k napájení byla znečištěná. Psi byli podvyživení, nemocní a často i slepí.

Kromě toho na pozemku, ale i v domě, našli policisté desítky mrtvých psů. Někteří byli zakopaní v dírách na zahradě, jiní spálení v sudech nebo ponechaní v pytlích.

Bezprostředně poté upozornil spolek Hlas zvířat, který podal na Wastlovou trestní oznámení, že žena vlastní ještě jednu nemovitost v Plzni na Vinicích, kde žije se svým postiženým synem a kde zřejmě provozuje množírnu.

Po zásahu policie vyšlo najevo, že v třípokojovém bytě přežívá 84 psů, z toho 58 dospělých. Opět to byly především čivavy. Některá zvířata pobíhala volně po bytě, většina ale byla zavřená v klecích umístěných v několika řadách nad sebou. Psi tak močili a káleli na sebe.

Žena od počátku odmítá jakoukoliv vinu, během soudních líčení vystřídala několik advokátů.

Pes jako nástroj zisku

Podle posudku má Wastlová tendence překračovat normy, vtíravě dává najevo vřelý vztah ke zvířatům, proto používá názvy jako pejsek, čivavička, granulky. „Podle znaleckého posudku zvířata pro obžalovanou byla jen nástrojem k tomu, aby za co nejnižší náklady získala co nejvyšší zisky. Jedná se o osobnost s patologickými rysy, která citový vztah ke zvířatům nemá,“ poznamenala státní zástupkyně. Ta pro obžalovanou navrhovala jako jediný možný nepodmíněný trest.

„Svým pejskům jsem se věnovala 24 hodin denně na úkor veškerých dovolených, kulturních akcí, kupovala jsem jim superprémiové krmení. Se ztrátou našich pejsků jsem se ještě nevyrovnala, léčím se s těžkými depresemi,“ rozbrečela se letos v lednu při závěrečné řeči Wastlová.

O mrtvých psech v Sedlci podle svých slov nevěděla. Na zahradě měla zakopat jen pár psů, kteří uhynuli věkem. Tvrdí, že řada zvířat v plzeňském bytě nepatřila jí, ale její známé.

Wastlová před soudem pouze připustila, že asi pochybila, když zvířata prodávala bez živnostenského oprávnění. Podle obžaloby je prodávala za pět až 20 tisíc korun za kus, peníze dostávala i za poskytování psů na krytí fen. Svědci, kteří v kauze vypovídali a kteří si od Wastlové psy koupili, se shodli na tom, že zvířata byla nesocializovaná, zapáchala a dodnes se bojí lidí a ostatních zvířat.

13. července 2018

Autoři: ,