U budovy s utrženou římsou staví lešení, uzavírka Husovy ulice ještě potrvá

  14:44
Část Husovy ulice v centru Plzně, kde se v říjnu z několikapatrového domu utrhla podkrovní římsa, zůstává nadále uzavřená. Omezení je naplánované do konce listopadu. Otevřít jinak rušnou ulici bude možné až po zabezpečení budovy. Dělníci nyní u objektu staví lešení a začnou s opravou střechy a fasády tak, aby z ní už nic nepadalo.

Zhruba patnáctimetrová podkrovní římsa a část fasády se zřítily 19. října a statik rozhodl o uzavření budovy. Z bezpečnostních důvodů se okamžitě uzavřela pro veškerou dopravu i část Husovy ulice, kde objekt stojí, a to v úseku od křižovatky s Klatovskou třídou ke křižovatce s ulicí Kardinála Berana.

Podle policie je uzavírka naplánována do konce listopadu. „Termín otevření ale může být dříve,“ sdělila policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Že se budovu podaří opravit dříve, věří Barbora Černíková, mluvčí Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, jenž je majitelem objektu.

„Doufáme, že do 17. listopadu budeme hotoví. Našli jsme firmu, která se pustí do oprav. Ve čtvrtek se začalo stavět lešení,“ uvedla Černíková.

Připustila ale, že nikdo neví, jak velké škody na budově jsou. „Pod střechou je díra. Zatím jsme se do objektu nemohli dostat. Musí se začít zvenku,“ dodala s tím, že nyní je nejdůležitější zabezpečit objekt na zimu, aby z něj už dále nic nepadalo, a v jarních měsících dojde na další opravy.

Dům byl postavený v roce 1892 a za druhé světové války byl doplněn o ozdobnou římsu. V roce 2013 prošla fasáda historické budovy sídla děkanátu rekonstrukcí. Podle Černíkové nic nenasvědčovalo tomu, že římsa spadne.

„Budovu děkanátu už ke studijním účelům nevyužíváme a bude se zřejmě prodávat. Jsou tam pouze kanceláře,“ uzavřela Černíková s tím, že Lékařská fakulta Univerzity Karlovy staví nedaleko fakultní nemocnice na Lochotíně univerzitní medicínské centrum, kde budou všichni medici.

Doposud se učí nebo mají praktická cvičení na několika místech. Výstavba je rozdělena do několika etap, hotovo by mělo být v roce 2022.

Římsa z budovy v Husově ulici spadla v brzkých ranních hodinách a dopadla na chodník a silnici. V té době nikdo po chodníku nešel a nedošlo tak ke zranění. Trosky poškodily sloup veřejného osvětlení a několik zaparkovaných aut.

Z budovy v Plzni se utrhla podkrovní římsa (19. 10. 2020)

Autor: