Problémové plzeňské nádraží hlídá víc policistů i nové kamery

  9:12,  aktualizováno  15:03
Větší pozornost slibuje věnovat plzeňská radnice situaci v oblasti hlavního nádraží v Plzni. Jedná se o lokalitu, která je z hlediska bezpečnosti a pořádku dlouhodobě problémová a obyvatelé města na to často upozorňují. Zástupci radnice v budoucnu plánují v nádražní budově zřídit služebnu městské policie.

Častější kontroly by měly pomoci zvýšit bezpečnost u hlavního vlakového nádraží v Plzni. | foto: Město Plzeň

V poslední době server krimi-plzen.cz zveřejnil záznamy excesů, kterých se v místě dopouštějí lidé například pod vlivem návykových látek. Záznamy dokumentovaly agresivní chování i distribuci drog na veřejnosti. Po zhruba dvou týdnech zástupci města ohlásili, že došlo ke zlepšení v důsledku zvýšených kontrol strážníků a policistů.

„Jakmile jsme se dozvěděli o neúnosném stavu, kdy cestující, pracovníky infocentra i provozovatele stánků v okolí hlavního nádraží začaly čím dál častěji ohrožovat problémové osoby, okamžitě jsme začali hledat řešení,“ uvedl primátor města Roman Zarzycký z ANO.

Okolí nádraží hlídají nové kamery

Radní pro bezpečnost Jiří Winkelhöfer (PRO PLZEŇ) sdělil, že okolí nádraží hlídají nové bezpečnostní kamery. Jde o prostory před nádražím, autobusovým terminálem, Šumavskou ulici od křižovatky s Ukrajinskou ulicí a nově také prostor Paluby Hamburk, kde jsou prodejny občerstvení nebo městské informační centrum.

Od počátku letošního roku provedly hlídky Městské policie Plzeň v lokalitě 322 kontrol, z toho 240 v bezprostředním okolí nádraží, 82 ve vnitřních prostorách. „Zjištěno bylo celkem 82 přestupků, které byly řešeny na místě v příkazním řízení, případně postoupeny k řešení správnímu orgánu,“ informoval velitel městské policie Tomáš Petřík.

Kamer bude po Plzni ještě víc, přibudou u škol i na Americké třídě

Hlídky Policie ČR od začátku roku zkontrolovaly v lokalitě několik desítek lidí, řešily sedm přestupků a dva trestné činy. „Policisté dohlíží na veřejný pořádek a na případné protiprávní jednání adekvátně reagují,“ vysvětlila mluvčí policie Michaela Raindlová.

Zvýšení počtu návštěv hlídek v areálu Paluby Hamburk se zamlouvá zaměstnancům infocentra. Ti mají navíc možnost využít bezpečnostní tlačítko pultu centrální ochrany při ohrožení obsluhy i v případech, kdy se nebezpečná situace odehrává v okolí. „S kolegy jsme se shodli, že zavedení těchto opatření jednoznačně zvýšilo během služeb jejich pocit bezpečí. Doufáme, že s dokončením rekonstrukce nádraží se situace ještě zlepší,“ uvedl Dalibor Linda z organizace Plzeň-TURISMUS.

Pokuty neplatí, napomínání je neúčinné

Větší dohled nad problematickou oblastí ocenili i prodejci. „K zásahům jsou muži zákona k dispozici téměř okamžitě, čímž velmi pomáhají klidnému provozu stánků,“ pochvalovala si Iva Petráčková, provozní stánků s občerstvením.

Velitel městské policie připomenul, že mezi problémovými lidmi bývají bezdomovci závislí na návykových látkách a strážníci mají omezené možnosti, jak je postihovat, pokud narušují pořádek.

„Pokuty vesměs neplatí, napomínání je neúčinné. Jediným pomocníkem v rukou policie je vyhláška města o zákazu konzumace alkoholu na některých veřejných místech. Strážníci nebo policisté jsou oprávněni v mezích zákona alkohol odejmout a problémovou osobu vykázat z místa. Toto řešení se jeví jako nejúčinnější,“ doplnil Tomáš Petřík.

V Plzni končí šéf městské policie, vaz mu zlomily jednočlenné hlídky

O dalších způsobech možného a trvalejšího zlepšení situace se podle primátora Zarzyckého jedná. Zástupci radnice řešení vidí v plánu zřídit v nádražní budově služebnu městské policie.

Předseda kontrolního výboru David Šlouf z opoziční ODS řekl, že pokud je někdo nebezpečný pro ostatní, je zapotřebí zasáhnout. Zdůraznil nicméně, že se problematičtí lidé leckdy jen přesunou o pár set metrů dál. „Jde o to, aby se neuhasil jeden požár a nedaleko nevznikl další. Předpokládám, že to budou monitorovat a budou o problematických lidech vědět,“ konstatoval.