Vejšlap strašidel i zásnuby princezny. Plzeň žila Historickým víkendem

  10:06
Po dvouleté nucené covidové pauze se do centra Plzně vrátil oblíbený Historický víkend. Tisíce návštěvníků si mohly vychutnat šermířská, taneční, hudební nebo kejklířská vystoupení.

Historický víkend se tentokrát odehrával v první polovině 13. století v době vlády Jana Lucemburského. Hlavním bodem programu byly zásnuby jeho prvorozené dcery Markéty s Jindřichem Dolnobavorským.

Nechyběl průvod všech účastníků vedený panovníkem ani šermířský turnaj. Sobotní program vyvrcholil vejšlapem plzeňských strašidel, který je vždy nedílnou a oblíbenou částí akce. Ujít si ho opět nenechalo velké množství lidí, ať už byli v maskách jeho součástí, nebo se na něj jenom přišli podívat.

„Ve městě vyrostl tábor rytířů a jejich družin, mincovna a dokonce i lazebna. Urození rytíři i dámy předvedli jezdecké dovednosti, k vidění bylo dravé ptactvo či psí smečka. Všude se šermovalo, tančilo, kejklovalo a zpívalo,“ vyjmenoval režisér celého programu Petr Merxbauer.

Historický víkend pořádá od roku 1995 Nadace 700 let města Plzně. Plzeňané i hosté zhlédli nejen pestrý program na hlavní scéně na náměstí Republiky, ale i v Mlýnské strouze, v Proluce a u Morového sloupu.

Spokojený byl i principál plzeňských strašidel a ředitel Muzea strašidel Zdeněk Zajíček. „Po tak dlouhé odmlce jsme měli obavy, jestli na nás strašidla a pohádkové bytosti nezapomněli. Ale naopak, sešlo se jich stejně jako v letech před odmlkou a v sobotu večer vytvořili skvělou atmosféru při svém reji a vejšlapu,“ obával se dvouleté covidové pauzy Zdeněk Zajíček.

„Tradicí Historických víkendů je také Pohádková cesta, kterou za sobotu a neděli prošla více než tisícovka malých návštěvníků s doprovodem a plnění úkolů si opravdu užili,“ doplnil Zajíček.

V jednotlivých programech vystoupili šermířské skupiny Gotika, Invictum, Lorika, Morgana von Maxberg, Servus Bellum, taneční skupina Gloria, hudební skupiny Dei Gratia, Elthin, Miritis a Strašlivá Podívaná.

Dále vystoupil kejklíř Jéňa Truhlář, psář - Canisterapie Bohumil Stránský, sokolník Pavel Řehka, jízda Plzeňského landfrýdu. K vidění byla i řemesla Gabréta, Lazebna u ledové kádě Václava IV. či vlajková show Milites nebo ohňová show v podání skupiny Hell Fire.

Autoři: ,