Do Plzně opět vtrhnou husité. Obléhání města připomene Historický víkend

  9:28
Plzeň ožije ode dneška na tři dny připomínkou dějin, uskuteční se tady tradiční Historický víkend. Akce se tentokrát zaměří na výročí 590 let od obléhání západočeského města husity. Návštěvníci se tak ocitnou v roce 1433.

Součástí Historického víkendu bude i letos tradiční vejšlap strašidel. | foto: Petr Eret, MAFRA

„Samotnou historickou událost připomene denní i noční bitva, která proběhne přímo na hlavní scéně na náměstí Republiky ve stínu katedrály sv. Bartoloměje, symbolu katolické věrnosti našeho města. Bitev se zúčastní zbrojnoši, rytíři, koně, vozy a děla,“ uvedla Alena Kozáková z pořádající Nadace 700 let města Plzně.

Realizátorem programové části jsou Rytíři Koruny České. Program bude zahájen v pátek v 16.30 a jeho vrcholem bude ve 20.30 koncert skupiny Tempus, která zahraje „středověký rock“.

Vejšlap strašidel i zásnuby princezny. Plzeň žila Historickým víkendem

Velkým lákadlem je tradičně historický a folklórní průvod, který vyjde v sobotu ve 14 hodin z Křižíkových sadů pod Prolukou, zamíří k Západočeskému muzeu, Brance a Smetanovou ulicí dojde na náměstí Republiky. Průvod je pojat jako kdysi před 590 lety, kdy se Plzeň připravovala na obranu před husity a do Plzně se z okolí stahovali ozbrojenci i prostý lid.

Dalším oblíbeným průvodem bude i vejšlap plzeňských strašidel, který se vydá na svou cestu městem v sobotu, po jejich reji na hlavní scéně ve 20.45.

Na náměstí bude i bojová aréna

Bohatý bude i doprovodný program. Na severní straně náměstí Republiky bude své umění předvádět plzeňský kat, zde se umístí i bojová aréna, kde proti sobě nastoupí rytíři v plně kontaktním boji. Vše doplní historické tržiště.

Atmosféru odlehčí kapely Milvus, Miritis a Turdus. V Mlýnské strouze bude po celý víkend k vidění život v dobovém táboře. Bude zde instalována replika obléhacího stroje trebuchet, který pravděpodobně používali husité při obléhání Plzně jako jeden z mnoha praků.

Ve stejnou dobu se v Plzni tradičně koná také Mezinárodní folklorní festival CIOFF. Na něm se představí soubory nejen z Čech a Moravy, ale také z Nepálu, Chorvatska, Ukrajiny, Slovenska a Německa. Většina vystoupení se odehraje U Branky. V rámci letošního ročníku se budou slavit dvě významná výročí - 30 let spolupráce partnerských měst Plzeň a Regensburg a 65 let Souboru písní a tanců Jiskra z Plzně.

Poprvé se na festivalové scéně předají Plzeňského kraje v oblasti tradiční lidové kultury a uvedena bude také výstava fotografií z projektu Tradice v obrazech fotografa Václava Šilhy.

13. června 2022